Design and implementation of a mobile prescription system with patient-healthcare professional interaction
Hasta ve sağlık görevlisi etkileşimi özelliği bulunan mobil reçete hatırlatma ve planlama uygulaması tasarımı ve geliştirimi
- Tez No: 392378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, hasta ve sağlık görevlisi etkileşimi özelliği bulunan mobil bir reçete hatırlatma ve planlama uygulaması tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Farklı tipte kullanıcılar bu uygulamayı kullanarak reçete yaratıp düzenleyebilir ve reçetenin içeriğine göre tedavi zamanları hakkında uyarılır. Buna ek olarak kullanıcılar ilaçların prospektüs bilgilerine ulaşabilirler. Uygulamanın en önemli özelliklerinden birisi hasta ile sağlık görevlisi arasında etkileşimi sağlamasıdır. Sağlık görevlileri bu uygulamayı kullanarak hastalara reçete yazabilir ve onların ilaç kullanım düzenlerini takip edebilir. Düzenli olarak ilaç kullanmak verimli bir tedavi için çok önemli olduğundan, bu uygulamanın ana hedefi insanların ilaçlarını zamanında almalarına yardım etmek ve onların mobil telefonlarını kullanarak ilaçların prospektüs bilgilerine kolayca ulaşabilmelerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mobile prescription reminder and scheduling system application with patient-healthcare professional interaction is designed and implemented. By using the application, different types of users are able to create and manage prescriptions and are reminded to take the medication based on the prescription data. Besides, users are able to reach the prospectuses of the drugs. One of the most important functionality of the application is to provide patient-healthcare professional interaction. By using the application, healthcare professionals can assign prescriptions to their patients and they can also monitor their medicine compliance. Since the medicine compliance is very important to have an effective treatment, the main goal of this application is to help people to take their medicines on time and find the prospectus information of the drugs easily by using their mobile phones.