Design and implementation of a mobile expert system for solving personal computer problems
Kişisel bılgısayar problemlerinin çözümü için bir mobil uzman system tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 450416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SARAÇOĞLU, DR. ROOJWAN SADEEQ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Şu anda, hala geliştirilmekte olan akıllı telefonlar dünyadaki en popüler cihazlardır. Bugün herkes kişisel bir akıllı cihaza sahiptir. Bu akıllı telefonların, kullanıcıların zamanlarının büyük bir kısmında hatta gündelik işlerinde kullandıkları çok çeşitli uygulamalar çalıştırma kabiliyetleri vardır. Bu tezin amacı bilgisayar problemlerini çözmek için android akıllı telefon üzerinde çalışan bir uzman sistem geliştirmektir. Bu sistem bilgisayar kullanan ve problemlerle karşılaşması muhtemel insanlar içindir. Bu uzman sistem kullanıcılara sorular sormak suretiyle bilgisayar problemlerini tespit etmek için tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Üstelik kullanıcı problemi sistemde bulunmuyorsa diğer kullanıcılarla iletişime geçilebilir. Kullanıcı, problemi için resim içeren bir oturum açabilmektedir. Bütün kayıtlı kullanıcılar bu problemi görebilmektedir ve çözüm için yorum yapabilir.
Özet (Çeviri)
For time being smartphones are the most popular device in the world and still it's in development. Today each one has its own smartphone. These smartphones running with application variety of applications are running which make user to use it most of the time and for their daily tasks. The aim of this thesis is to develop an expert system running on smartphone in order to solve computer problems. This is for humanity as they are using computers and possibly they will phase problem. This ES is designed and implemented to detect computer problem by asking user questions. Also user can communicate to other users if their problem not include in the system. User can open a session for their problem with an image. All other registered user can see that problem and they can comment to help the problem poster.