Design and ımplementation of a whiteboard drawing system for the tıago mobile manipulator
Tıago mobil manipülatörü için beyaz tahtaya çizim yapabilen bir sistemin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 981534
  2. Yazar: ANIL GÜLBEDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFŞAR SARANLI, DOÇ. DR. AHMET BUĞRA KOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde robotlarla iletişim kurmak için kullanılan çoğu yol dijital arayüzlere dayanmaktadır. Bu yöntemler bilgi alışverişi için yeterli olsa da, insanlar birbirleriyle iletişim kurmak için çeşitli diğer araçları kullanabilirler. Bu tezde, robotikte az kullanılan bir iletişim aracı olan çizimi araştırıyoruz. Mobil bir manipülatör için robota beyaz tahtalara çizim yapma yeteneği kazandırmak üzere bir yazılım sistemi tasarlayıp gerçekleştiriyoruz. Çizim sisteminin her aşaması için farklı yöntemleri performans ve güvenilirlik açısından değerlendiriyoruz. Beyaz tahtalara gidip tahtaya istenenleri çizebilen, yüksek güvenilirliğe sahip bir yöntem kombinasyonunu belirliyoruz. Problemin farklı kısımları için deneysel sonuçlar sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Most methods of communication with a robot today involve digital interfaces. While these methods are effective enough to exchange information, humans can use various other means to communicate with each other. In this thesis, we explore a medium of communication underutilized in robotics: drawing. We design and implement a software system for a mobile manipulator to give the robot the capability to draw on whiteboards. We evaluate different methods for each stage of the drawing system for their performance and reliability. We determine a combination of methods that form a high-reliability algorithm that can detect and move to whiteboards, and draw arbitrary trajectories on the whiteboard. We present experimental results on various parts of this problem.