Ultrasonik muamele ile balın kristalize olmasının kontrol edilebilirliği üzerine bir çalışma
A study on determining the control of honey cristalization with ultrasonic application
  1. Tez No: 392388
  2. Yazar: VOLKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 2011-2013 yılları arasında Kayseri ve Adana illerinden farklı arıcılardan toplanan bal örneklerine uygulanan Ultrasonik Banyo muamelesi ile balların kristalize olmasının kontrol edilebilirliği ve biyokimyasal yapılarında bir değişim olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışma kapsamında Kayseri ve Adana illerinden 2011 ve 2012 yıllarına ait bal örnekleri temin edilmiştir. Temin edilen bal örnekleri 2013 yılında Ultrasonik banyo muamelesine ve Benmari usulü ısıtma işlemine tabi tutulmuş ve daha sonra oda sıcaklığında muhafaza edilmiştir. Bu işlemden itibaren yaklaşık bir yıl bekledikten sonra tüm bal örneklerinin kristallenip kristallenmediklerine bakılmış ve sonra kimyasal analizleri yapılmıştır. Kimyasal analizlerde balların nem, kül, pH, asitlik, EC, HMF, diastaz, invert şeker ve sakkaroz içerikleri araştırılmıştır. Bu analizler neticesinde tüm bal örneklerinin ulusal ve uluslararası standartlara uyduğu ve genel olarak güvenilir olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine whether the contrability of honey cristalization that collected from Adana and Kayseri' beekeepers at 2011 and 2013 years. In addition, it was investigated the biochemical composition of the honey samples. Honey Samples were colledted Kayseri and Adana between 2011 and 2013 years. Supplied honey samples were subjected to ultrasonic bath treatment and bains-marie heating process in 2013 and then was kept at room temperature about one year. After waiting about one year from this process it was examined whether or not the cristalization of all honey samples and biochemical analysis were performed. In biochemical analysis, the moisture, ash, pH, acidity, EC, HMF, diastase, invert sugar and sucrose contents of honey samples were investigated. All honey samples in this analysis result to comply with national and international standarts and has concluded that there is generally reliable.