İletken polimer, nanokompozit yapılarında elektrolit türü ve konsantrasyonunun polimerleşmeye etkisi
The effect of the type and concentration of the electrolyte to polymerize conductive polymer nanaocomposite structures
- Tez No: 392389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İletken polimerlerin gün geçtikçe yeni bir türevi sentezlenip özellikleri aydınlatılarak yeni uygulama alanları ortaya çıkmaktadır. Nanopatiküllerde son zamanlarda ilginç özelliklerinden dolayı oldukça geniş alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, iletken polimer-nanopartikül kompozoti oluşturulmuştur.Sentezde, II-VI B grup nanopartiküller elektronik ve optoelektronik uygulamalar için kullanışlı malzemelerdir. Elektropolimerizasyon sırasında kullanılan elektrolit türleri ve konsantrasyonları değiştirilerek elde edilen iletken polimer nanokompoziti üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Elde edilen polimerlerin karekterizasyon işlemleri; CV, SEM, AFM, EDX Mapping, UV-vis gibi yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. İletkenlik ölçümleri dört nokta tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A new derivate of conductive polymers synthesised by the day, their features illuminating are merged new application areas. Nanoparticles come in to use in a great field due to the interesting properties at last time. In this study, conducting polymer-nanoparticle composites will be created. Group II-VI B to be used in synthesis of nanoparticles will be usefull materials for electronic and optoelectronic applications. By changing the types and concentrations of the electrolyte used during the electrochemical polymerization of the resulting effect on the conductive polymer nanocomposites studied. Characterization of the resulding polymers will performed via CV, SEM, AFM, EDX Mapping, UV-vis respectively. Conductivity measurements will determined using a four-point technique.