Chıloscyphus polyanthos ciğerotu ekstraktlarının insan periferal kan lenfositlerindeki sitotoksik ve genotoksik etkisinin araştırılması
The investigation of cytotoxic and genotoxic effects of chiloscyphus polyanthos Liverwort extracts on human peripheral blood lymphocytes
- Tez No: 392390
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KARA, DOÇ. DR. SONGÜL BUDAK-DİLER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Genetik, Genetics
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Niğde Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Marchantiophyta bölümünde Geocalycaceae familyasına dahil Chiloscyphus polyanthos ciğerotu türünden elde edilen ekstraktın, insan periferal kan lenfositlerindeki sitotoksik ve genotoksik etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bitki ekstraktı ile 2.5, 5 ve 10 μg/mL konsantrasyonları hazırlanmıştır. Hazırlanan konsantrasyonlarda, kromozom anomalilerini saptamak amacıyla hücre kültürünün yapılmasında in vitro kromozom aberasyon testi yapılmıştır. Konsantrasyonlar 24 ve 48 saat muamele edilmiştir. Kromozomlarda oluşan anomaliler SPSS istatistik programında, ONE WAY ANOVA (Post Hoc Analiz-LSD Test) testi ile analiz edilmiştir. Yapılan istatistik analizine göre, konsantrasyonların mitotik indeks değerleri düşürdüğü saptanmıştır ve önemli (P≤0.05) bulunmuştur. Çalışmanın sonucuna göre, Chiloscyphus polyanthos ciğerotu türünün ekstraktı ile hazırlanan konsantrasyonlarda genotoksik etkisinin olmadığı; ancak sitotoksik etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the potential cytotoxic and genotoxic effects of Chiloscyphus polyanthos liverwort species extract in Marchantiophyta divisio Geocalycaceaea family on human peripheral blood lymphocytes. This plant extract was prepared with 2.5, 5 ve 10 μg/mL concentrations. In the prepared concentrations, construction of cell cultures in vitro chromosome aberration test was done to detect chromosomal abnormalities. Concentrations were treated at 24 and 48 hours. Chromosome abnormalities were analyzed with ONE WAY ANOVA (Post Hoc Analysis-LSD Test) test in the SPSS statistics program. According to the statistical analysis, concentrations were found to reduce the mitotic index value and significant (P≤0.05) was found. As a result, the plant exract was found on human peripheral blood lymphocytes that had no genotoxic effect but there was cytotoxic effect.