Briket ve tuğlanın radyolojik açıdan karşılaştırılması
Comparison of clay brick and pumice brick material from the radiological point
  1. Tez No: 392392
  2. Yazar: KEMAL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, konutların, okulların, iş yerlerinin ve fabrikaların inşaatında yapısal malzeme olarak kullanılan briket ve tuğla örnekleri radyolojik açıdan karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de ilk defa yapılan bir çalışmadır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen tuğla ve briket örneklerinde doğal olarak bulunan 226Ra, 232Th ve 40K'ın aktivite derişimleri, yüksek saflıklı germanyum dedektörlü gama-ışını spektrometresi kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, clay brick and pumice brick samples used as structural material in the construction of dwellings, schools, workplaces and factories were compared with each other from the radiological point of view. This is the first study performed in Turkey. The activity concentrations of 226Ra, 232Th and 40K naturally occurring in clay brick and pumice brick samples collected from different regions of Turkey were measured by using gamma-ray spectrometer with high purity germanium detector.