CsSe bileşiğinin yarımetalik özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of the half metallic properties of the CsSe compound with density functional theory
  1. Tez No: 392393
  2. Yazar: MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KERVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışmasında, CsCl tipi, NaCl tipi, ZnS tipi, NiAs tipi ve Wurtzite yapılar için CsSe bileşiğinin yapısal, manyetik ve yarı-metalik özelliklerini araştırmak için yoğunluk fonksiyonel teorisine dayalı tam-potansiyel çizgisel genişletilmiş düzlem dalga (FPLAPW) metodu kullanılmıştır. Sonuçlar, CsSe bileşiğinin ferromanyetik taban durumunun, bileşik geçiş metal atomları içermemesine rağmen toplam manyetik momenti 1μ_B/f.u. olan CsCl tipi yapı için en kararlı olduğunu göstermektedir. CsSe bileşiği tüm yapı tipleri için yarı-metalik ferromanyettir. Yarı-metalik bant aralığı tüm yapı tipleri için yaklaşık olarak 3.5eV'tur.Curie sıcaklığının ortalama alan yaklaşımında(MFA) 390 K olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the full-potential linearized augmented plane wave (FPLAPW) method based on the density functional theory is used to investigate the structural, magnetic and half-metallic properties of the CsSe compound in the CsCl-type, NaCl-type, ZnS-type, NiAs-type and Wurtzite structures. The results show that the ferromagnetic ground state of the CsSe compound is the most stable with CsCl-type structure with a total magnetic moment of 1μ_B/f.u.although this compound does not include transition metal atoms. The CsSe compound is half-metallic ferromagnet for all types of structure. The half-metallic band gap is about 3.5 eV for all types of structure. The Curie temperature is estimated to be 390 K in the mean field approximation (MFA).