Chiari malformasyonu tip 1'li hastalarda farklı egzersiz programlarının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different exercise programs on patients with chiari malformation TYPE 1
  1. Tez No: 656960
  2. Yazar: CEYHUN TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Chiari Malformasyonu Tip 1'li (CM Tip 1) hastalarda Semptomlara Yönelik Egzersiz (SYE) ve Servikal Spinal Stabilizasyon Egzersiz (SSSE) programlarının ağrı, propriyosepsiyon, denge, koordinasyon, yutma fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya CM Tip 1 tanısı almış ve cerrahi endikasyonu bulunmayan 16 hasta dahil edildi. Hastalar CM Tip 1'de“küçük posteriyor fossa”ve“atlantoaksiyal instabilite”teorilerinin temellerine göre“SYE Grubu”(n=8) ve“SSSE Grubu”(n=8) olmak üzere iki farklı egzersiz grubuna ayrıldı. Her iki egzersiz grubundaki hastalara, haftada 3 gün ve toplam 6 hafta SYE veya SSSE programları uygulandı. Tüm değerlendirmeler, hastalar egzersiz programlarına başlamadan hemen önce ve 6 haftalık egzersiz programı sonrasında olmak üzere toplam 2 defa yapıldı. Çalışma sonuçlarında, her iki egzersiz grubundaki CM Tip 1'li hastaların ağrıları azalırken, propriyosepsiyon duyuları, dengeleri ve yaşam kalitelerinin arttığı belirlendi (p0,05). Diğer yandan, CM Tip 1'li hastaların postürleri yalnızca SSSE grubunda düzeldi (p0,05). Bu bulgular, cerrahi endikasyonları olmayan CM Tip 1'li hastalara özgü egzersiz programlarının, rutin kontrollerine ve medikal tedavilerine yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabileceğini gösterdi. Sonuç olarak; çalışmamızda cerrahi endikasyonu olmayan rutin kontrollerle takip edilen CM Tip 1 hastalarının, medikal tedavilerine ek olarak uyguladığımız, farklı teoriler temelinde oluşturulan her iki egzersiz programından da fayda gördüğü ve hastaların bulgularına göre egzersiz programına ilaveler yapılabilmesinin yaralı olabileceği düşünüldü. Bununla birlikte bu faydaların uzun dönemdeki etkilerinin belirlenebilmesi için egzersiz programı sonrası takip çalışmalarına ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the effects of Symptom-Oriented Exercise (SOE) and Cervical Spinal Stabilization Exercise (CSSE) programs on pain, proprioception, balance, coordination, swallowing functions, activities of daily living and quality of life in patients with Chiari Malformation Type 1 (CM Type 1). Sixteen patients with CM Type 1 diagnosis and no surgical indication were included in this study. The patients were divided into two different exercise groups as“SOE Group”(n=8) and“CSSE Group”(n=8) based on the“small posterior fossa”and“atlantoaxial instability”theories in CM Type 1. SOE or CSSE programs were applied to the patients in both exercise groups 3 days a week for a total of 6 weeks. According to the results of the study, it was determined that while the pain of CM Type 1 patients in both exercise groups decreased, their proprioception senses, balance and quality of life increased. (p 0.05). On the other hand, the postures of CM Type 1 patients improved only in the CSSE group (p0.05). These findings showed that exercise programs specific to CM Type 1 patients without surgical indications can be used as an auxiliary treatment method for their routine controls and medical treatments. As a result; In our study, it was thought that CM Type 1 patients, who were followed up with routine controls without surgical indication, benefited from both exercise programs that we applied in addition to their medical treatments, which were created on the basis of different theories, and that it might be useful to add the exercise program according to the patients' findings. However, it was concluded that follow-up studies after the exercise program are needed to determine the long-term effects of these benefits.