Comparing hydrogen peroxide vaporization and nebulization techniques for environmental disinfection
Ortam dezenfeksiyonunda hidrojen peroksit buharlama ve sisleme tekniklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 392435
  2. Yazar: TUĞÇE MANAV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Hastaneler, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Hospitals, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hastane enfeksiyonu olarak bilinen nozokomiyal enfeksiyonlar birer sağlık sorunu olup son yıllarda önemi hızla artmıştır. El ile temas halinde kontamine olmuş nesneler, yüzeyler ve hava, doğrudan veya dolaylı olarak transmisyonda önemli rol oynamakta ve bir sonraki hastanın enfeksiyon riskini de arttırmaktadır. Kuaterner amonyum veya klor esaslı silme işlemleri ile yapılan rutin temizleme yöntemleri >%50 oranında yetersiz kalmaktadır. Yetersiz hijyen koşullarının sebepleri arasında kullanılan dezenfektanın eşit dağılımının ve doğru temas süresinin ayarlanamamasının yanı sıra eğitim eksikliği ve zaman kısıtlaması yer almaktadır. Otomatik dezenfeksiyon robotları patojenik mikroorganizmalarla mücadelede önemli rol oynamakta, yeni enfeksiyon oluşma riskini de azaltmaktadır. Güvenli ve etkin bir keşif adına çalışmaların devam ettiği bu sistemler, bakteri endosporuna dahi etki eden geniş spektrumlu etkinlikte ve alternatif dezenfektanların aksine karsinojenik özellik taşımayan hidrojen peroksit tabanlıdırlar. Hidrojen peroksit buharlama veya aerosolleme yöntemleri ile dezenfeksiyon sağlamayı amaçlayan bu sistemler yalnızca görünür yüzeylerde etkili olup, çekmece gibi kapalı alanlara ve ortamda bulunan cisimlerin altına ulaşmamaktadır. 1:4 oranında minyatürize edilmiş yoğun bakım deney düzeneğinde yapılan deneyler sonucunda, günümüzde var olan tekniklerin en verimlisi olduğu varsayılan hidrojen peroksit buharlama ve bu tezin hipotezini oluşturan ultrasonik uyarım ile hidrojen peroksit sisleme teknikleri arasında kimyasal ve biyolojik farklar olduğu saptanmıştır. Sonuçlar hipotezi tutarlı kılmış, ultrasonik uyarım ile edilen hidrojen peroksit sis fazının, sterilizasyon bantları üzerindeki renk değişimi gözlemlenerek çekmece gibi kapalı alanlara ve ortamda bulunan cisimlerin altına ulaşabilmekte olduğu ve Pseudomonas aeruginosa bakterisi üzerinde daha fazla öldürücü etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hospital-acquired infections also known as nosocomial infections are health problem and their importance has increased swiftly in recent years. Contaminated objects or surfaces in case of hand contact and air, directly or indirectly have a role in transmission and increase the risk of infection of subsequent patient. Routine cleaning methods by mopping with quaternary ammonium or chlorine-based compounds were inadequate at the rate of >50%. Among the reasons for the inadequate hygiene conditions, the unequal distribution of the disinfectant used, the inability to set the correct contact time, lack of education and time constraints are located. Automatic disinfection robots not only play an important role in the fight against pathogenic microorganisms, but also reduce the risk of new infections occur. These systems are hydrogen peroxide-based and affecting the broad spectrum event; even bacterial endospores and not carrying carcinogenic properties by contrast with alternative disinfectants. Researches continue to work on behalf of a safe and efficient exploration of these systems. Hydrogen peroxide vaporizing or aerosolizing are intended methods to provide disinfection and they are effective only in visible areas, not reach to the closed areas such as the drawer or bottom of the objects that are found in the environment. As a result of experiments which were conducted in 1:4 scale of actual size ICU miniature experimental setup, the technique of vaporizing hydrogen peroxide which was assumed best-in-today and hydrogen peroxide nebulizing by ultrasonic excitation which was formed the hypothesis of this thesis, were compared and found biological and chemical differences between them. Results were matched up with the hypothesis that is to say, fog phase of hydrogen peroxide which was obtained by ultrasonic excitation, can be reach to the all areas such as the drawer even closed when the sterilization bands' color change observed and have more lethal effect on Pseudomonas aeruginosa than vapor phase when the colonies counted at the end of each disinfection process.