Development of the white light emitting diode illuminated endoscopic light source
Endoskopi cihazları için beyaz led ışık kaynağı geliştirme
- Tez No: 392434
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endoskopi sistemleri, hastanelerde teşhis, tanı ve tedavi amacıyla kullanılan biyomedikal cihazlardan oluşan bir sistemdir. Xenon, Halojen veya LED lamba içeren soğuk ışık kaynakları bu sistemin önemli bir parçasıdır. Xenon ve Halojen soğuk ışık kaynaklarının maliyetlerinin çok yüksek olması ve ömürlerinin kısa olması en büyük dezavantajlarıdır. Günümüzde bu pahalı ve hantal yapıların yerini, ucuz, taşınabilir, uzun ömürlü LED ışık kaynakları almaktadır. Konunun gelişmiş ülkelerde geniş ölçekte çalışılıyor olması ve ülkemizde LED'li soğuk ışık kaynakları üzerine yeterince çalışma yapılmamış olması bizi bu yönde çalışmalar yapmaya teşvik etmiştir. Bu bağlamda tez çalışmamızda portatif kullanılabilir endoskopik LED'li soğuk ışık kaynağı yapılmıştır. Araştırma, donanım yapılandırması ve yazılım olarak çalışmamızı üç ana başlık altında toplayabiliriz. Araştırma: Endoskopi cihazları ve ışık kaynakları ile ilgili kapsamlı bir litaratür araştırması yapılmıştır. Endoskopi sisteminde kullanılan ışık kaynaklarının nitelikleri belirlenmiştir. Donanım: Mekanik ve elektronik donanım olarak iki ayrı başlıkta ele alınmıştır. Elektronik donanım aşamasında, LED incelemeleri yaparak ve kullanılacak ekipmanlar belirlenerek elektronik kart tasarımı yapıldı. Mekanik tasarımda ise endoskopi teleskopu ile uyumlu olacak şekilde kullanışlı bir gövde ve bileşen çizimleri yapılarak numune olarak üretildi. Yazılım: Elektronik tasarımın kontrolü için arayüz tasarımı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Endoscopy systems consist of biomedical devices used for the purpose of diagnosis, identification and treatment in hospitals. Cold light sources comprising xenon, halogene or LED light are a major part of this system. The greatest disadvange of cold light sources like xenon and hallogene is that they are rather costly and short-lived. Today these costly and bulky structures are replaced by inexpensive, portable and long-lasting LED light sources. Large-scale studies conducted over the subject in developed countries and fewer studies performed in our country as to the cold light sources with LED have urged us to conduct studies in this direction. In this context, a portable and applicable endoscopic LED cold light source was created in our thesis study. We can sum up our study under three main titles as research, hardware configuration and software. Research: An extensive literature research regarding endoscopic devices and light sources was performed. The qualities of the light sources used in the endoscopic system were determined. Hardware: This was dealt with under two separate headings as Mechanical hardware and Electronic hardware. At the stage of the electronic hardware, the LED examinations were performed, the equipments to be used were determined, and the electronic card design was made. In the mechanical design, on the other hand, an applicable trunk compatible with the endoscopic telescope and the drawings of the components were made, and they were produced as samples. Software: An interface design was created for the control of the electronic design.