Doğu Karadeniz'de 2013-2014 av sezonunda avlanan hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758)'nin popülasyon dinamiği
Population dynamics of anchovy (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758) caught 2013-2014 fishing seasons in the Eastern Black Sea
- Tez No: 392443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Doğu Karadeniz'de Eylül 2013-Nisan 2014 tarihleri arasında avlanan hamsi (Engraulis encrasicolus Linnaeus, 1758)' nin büyümesi, yaş kompozisyonu ve işletme oranının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 8 aylık süre içerisinde 5485 adet (3336 dişi, 2149 erkek) hamsi örneklenmiştir. Dişiler 5,9 ve 13,8 cm arasında, erkekler 6,0 ve 13,2 cm arasında dağılım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine growth, age composition and mortality ratio of anchovy (Engraulis encrasicolus) between September 2013 and April 2014 in the Eastern Black Sea. A total of 5485 anchovy (3336 Females and 2149 Males) was investigated. Lenght was ranged between 5,9 and 13,8 cm for females and between 6 and 13,2 cm for males.