Bioactivities assay on extractions of Quercus infectoria L.
Quercus infectoria L. ektraktının biyoaktivitesinin incelenmesi
- Tez No: 392456
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKKİ ALMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Quercus infectoria L. tıbbi kullanım için çok büyük bir öneme sahiptir ve bu bitkinin farklı kısımlarında, tanen gibi önemli fonkiyonel bileĢim kaynakları bulunmaktadır. Yapılan bu çalıĢmanın amacı en iyi ekstraksiyon metodunu (CET, ASE, ve MAE) ve biyoaktif bileĢimlerin ekstraksiyonu için farklı polaritelere sahip çözücülerin (metanol, etanol ve su) davranıĢlarını belirlemektir. Aynı zamanda yüksek biyolojik aktiviteye sahip olarak seçilen Q. infoctaria bitkisinin farklı kısımlarının (kök, kabuk, yaprak ve galler) kıyaslanması hedeflenmektedir. Fizikokimyasal, fitokimyasal ve farmakolojik test analizleri ise bu araĢtırmanın çok önemli bir adımını teĢkil etmektedir. Bu kapsamda fizikokimyasal analiz testleri için numunelerin dokusu, nem içerikleri ve ekstrakt verimleri incelendi. Bunun yanı sıra toplam kondanse tanen içeriği (mg/L, ppm) spektrofotometre cihazı (UV-vis) kullanılarak gerçekleĢtirildi. Etken bileĢimlerin kantitatif olarak tespiti için ise LC-MS/MS cihazı tercih edildi. Bitki ekstraktlarının antioksidan kapasitelerinin tespiti için serbest radikal olarak DPPH (1,1-difenil-2-pikrilhidrazil) kullanıldı. Elde edilen sonuçlar serbest radikalden kaynaklanan hastaklıkları koruyabileceği yönünde bir fikir oluĢturdu. Bunun yanı sıra sistematik olarak farklı mantar ve bakteri türleri için antimikrobial özelliklerin değerlendirilmesi için disk difizyon test, minimum inhibitör konsantrasyon, ve minimum mantar konsatrasyonu ya da minimum bakteri konsantrasyonu tekniğinden yaralanıldı. Sonuç olarak metanol-mikrodalga ekstraksiyonu ile Q. infoctaria gall ekstraktları çok güçlü bir antimikrobial ajanlar olduğu ve aynı zamanda çok etkili antioksidan avantajlar sunduğu anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Quercus infectoria L. is gaining lots of importance in medicinal uses. The various parts of Q. infectoria present a good source of functional compounds, like tannin. The aim at the current study was to determine the best method (CET, ASE, and MAE), and solvent with different polarities (methanol, ethanol, and water) for the extraction of bioactive compounds when comparisons with various parts (root, stem-bark, leaf, and galls) of selected medicinal plant to show high biological activity. Most important steps in this research were analyzed of physicochemical, phytochemical, and pharmacological tests. Texture of samples, moisture content, and extractive value (yield) are most assertion of the quality through physicochemical analysis. Further study was quantitatively estimated of tannin by acid-butanol assay and phytochemicals were conducted by using LC-MS/MS. The antioxidant capacity of the plant extracts was measured by their ability to scavenge free radicals such as DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazy) and thus could prevent many free radicals mediated diseases. Systematically evaluation of the antimicrobial properties for different species of bacteria and fungi were done by disc diffusion test, minimum inhibitory concentration, and minimum bactericidal concentration or minimum fungicidal concentration methods. Consequently, crude Q. infectoria extract from galls isolated from methanol-MAE fractions could be considered as powerful antimicrobial agents and at the same time efficacious antioxidants advantages.