Yemlik keçiboynuzu kırığının çayır silajında kullanımı
The use of locust bean fracture as a silage additive for grass
- Tez No: 392455
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, çayırotunun silolanmasında suda çözünür karbonhidrat ve tanen bakımından zengin yemlik keçiboynuzu kırığının, silaj katkı maddesi olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. Yemlik keçiboynuzu kırığının, oluşan silajların kompozisyonuna, fermantasyon parametrelerine, in vitro gaz üretim parametrelerine önemli derecede etkisi olmuştur. Fakat in vitro organik madde sindirim derecesi (İVOMSD) ve metabolik enerji (ME) içeriğine bir etkisi olmamıştır. Çayırotu silajlarının kuru madde içerikleri %21.65 ile %25.83 arasında değişmiş olup yemlik keçiboynuzu kırığının kullanım oranının artmasıyla birlikte oluşan çayırotu silajlarının kuru madde (KM) içeriği önemli derecede yükselmiştir. Bir birim yemlik keçiboynuzu kırığının katılmasıyla birlikte çayırotu silajlarının KM içeriğinde yaklaşık olarak 0.865 birimlik bir artış olmuştur. Çayırotu silajlarının nötral deterjan fiber (NDF) ve ham protein (HP) içerikleri sırasıyla % 51.89 ile % 56.23 ve % 17.76 ile % 20.68 arasında değişmiş olup yemlik keçiboynuzu kırığının kullanılmasıyla birlikte oluşan çayırotu silajların NDF ve HP içeriğinde önemli azalmalar meydana gelmiştir. Bir birim keçiboynuzu kırığının katılmasıyla birlikte çayırotu silajının NDF ve HP içeriğinde sırasıyla 0.737 ve 0.834 birimlik bir düşüş meydana gelmiştir. Çayırotu silajlarının asit deterjan fiber (ADF) içerikleri % 36.40 ile % 37.44 arasında değişmiş olup yemlik keçiboynuzu kırığının ilavesi ile herhangi bir fark bulunmamıştır. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, % 6 oranında yemlik keçiboynuzu kırığının ilavesi çayır silajında en büyük problem olan amonyak içeriğini % 48 oranında iyileştirmiş ve pH'sını ise % 15.73 oranında düşürmüştür. Kontrol grubuna göre, % 6 oranında yemlik keçiboynuzu kırığı ilave edilen çayırotu silajının Fleig Skorları (FS) ise 54.04'den 92.01'e yükselmiştir. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, yemlik keçiboynuzu kırığının ilave edilmesi çayır silajlarının metabolik enerji içeriğini ve in vitro organik madde sindirim derecesini etkilememiştir. Sonuç olarak; daha kaliteli çayır silajı elde etmek için taze çayırotuna en az % 4.5 oranında yemlik keçiboynuzu kırığının katılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of current experiment was to study the possibilities of ensiling the grass with byproduct of carop which is very rich in water soluble carbohydrate and condensed tannin. The carop byproduct had a significant effect on the chemical composition, fermentation parameters, in vitro gas production whereas it has no significant effect on the in vitro organic matter digestibility and metabolisable energy. The dry matter contents of grass silages ranged from 21.65 to 25.83 %. The dry matter contents of grass silages significantly increased with increasing level of carop byproduct. There is 0.865 unit increase in dry matter of grass silage with one unit of carop byproduct inclusion. The neutral detergent fiber and crude protein ranged from 51.89 to 56.23 % and 17.76 to 20.68% respectively. There was a significant decrease in neutral detergent fiber and crude protein contents. There is 0.737 and 0.834 unit increase in neutral detergent fiber and crude protein contents of grass silage with one unit of carop byproduct inclusion. The acid detergent fiber contents of grass silages ranged from 36.40 to 37.44 %. The inclusion has no effect on acid detergent fiber contents of grass silages. The inclusion of carop byproduct at 6% decreased the ammonia content and pH of grass silage by 48 and 15.73 % respectively when compared with control group. The inclusion of carop byproduct at 6% increased the Fleig score from 54.04 to 92.01 However the inclusion of carop byproduct had no effects on the in vitro organic matter digestibility and metabolisable energy. As a conclusion it can be recommended that carop byproduct can be included at 4.5 % on a fresh base to grass to obtain the high quality grass silage