Probiyotik Pichia kudriavzevii M16 maya hücre duvarındaki beta-glukanın paraprobiyotik olarak değerlendirilmesi
Paraprobiotic evaluation of beta-glucan in Probiotic Pichiakudriavzevii M16 yeast cell wall
  1. Tez No: 779114
  2. Yazar: BELGİN GÜLDESTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRANUR YÜKSEKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Maya hücre duvarının önemli bir bileşeni olan beta glukan (β-glu), D-glukoz monomerlerinin beta glukozidik bağlarla birbirine bağlı olduğu doğal bir polisakkarittir. β- glukan içeriği açısından mayalar diğer kaynaklara göre daha zengin olduğundan ticari üretimde tercih edilmektedirler. Bu tez çalışmasında, probiyotik Pichia kudriavzevii M16 maya suşunun hücre duvarından β-glukan biyopolimeri (β-gluM16) ekstrakte edilerek kimyasal bir modifikasyonla (karboksimetilasyon-CM) suda çözünürlüğü artırılmış ve ardından karakterizasyonu (moleküler ağırlığı ve fonksiyonel grupları) ve bazı biyoaktiviteleri (antioksidan, antimikrobiyal, antibiyofilm, adezyon yeteneği, sitotoksisite, sitokin seviyeleri) incelenmiştir. Elde edilen CMβ-gluM16 biyopolimerinin antioksidan aktivitesi DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) radikal süpürücü aktivite, hidroksil radikali süpürücü aktivitesi ve süperoksit anyonu süpürücü aktivitesi yöntemleriyle belirlenmiştir. DPPH radikal süpürücü aktivite metodu sonucu biyopolimerin farklı derişimlerde (0,2-100 mg/mL) uygulanması ile %75-96; süperoksit anyonu süpürücü aktivite metodu sonucu %45- 76; hidroksil radikali süpürücü aktivite sonucunda ise %51-70 antioksidan aktivite belirlenmiştir. CMβ-gluM16'nın antibiyofilm aktivitesi farklı test bakterilerine karşı farklı dozlarda (0,2-0,5-1-5-10-20-30-100) %57-80 oranında tespit edilmiştir. CMβ-gluM16'nın MTT testi ile sitotoksisitesi iki farklı hücre hattında incelenmiş ve HT-29 insan kolorektal adenokarsinom hücre hattında anti-proliferatif etki bulunurken, L929 sağlıklı fibroblast hücrelerinde dikkate değer bir toksisite bulunmamıştır (p>0,05). CMβ-gluM16'nın antimikrobiyal aktivitesine rastlanmamıştır. Lactobacillus plantarum LP1 probiyotik bakterisi ve farklı dozlarda (50-200-500 μg/mL) CMβ-gluM16 sinbiyotiği kullanılarak çeşitli kombinasyonlarda adezyon deneyi yapılmış ve CMβ-gluM16'nın probiyotiğin bağırsak epitel hücrelerine adezyon yeteneğini arttırdığı belirlenmiştir. CMβ-gluM16'nın IL-1β, IL-6, IL-10 ve TNFα ELISA kitleri ile sitokin seviyeleri belirlenmiş olup doza ve uygulama saatine bağlı olarak IL-1β, IL-6, TNF-α salınımını azalttığı, IL-6 salınımını ise aynı şekilde doza ve uygulama saatine bağlı olarak azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Beta glucan (β-glu), an important component of the yeast cell wall, is a natural polysaccharide in which D-glucose monomers are linked by beta glycosidic bonds. Since yeasts are richer in β-glucan content than other sources, they are preferred in commercial production. In this thesis, the solubility of the probiotic Pichia kudriavzevii M16 yeast strain was increased by chemical modification (carboxymethylation) by extracting β-glucan biopolymer from the cell wall, and then its characterization (bond structures, molecular weight, functional groups) and some bioactivities (antioxidant, antimicrobial, antibiofilm, adhesion ability, cytotoxicity, cytokine levels) were investigated. The antioxidant activity of the obtained CMβ-gluM16 biopolymer was determined by DPPH (2,2-diphenyl-1- picrylhydrazil), hydroxyl radical scavenging, and superoxide anion removal methods. The result of the DPPH method was 75±0.07-96±0.01% with the application of the biopolymer at different concentrations (0.2-100 mg/mL); the result of superoxide anion removal method was 45-76%; As a result of hydroxyl radical activity, 51-67% antioxidant activity was determined. Antibiofilm activity of CMβ-gluM16 was determined at the rate of 57-80% at different doses against different ATCC test pathogens. The cytotoxicity of CMβ-gluM16 was examined in two different cell lines with the MTT assay, and there was no significant toxicity in L929 healthy fibroblast cells, while the anti-proliferative effect was found in the HT-29 human colorectal adenocarcinoma cell line. No antimicrobial activity of CMβ- gluM16 was found. An adhesion test was performed in various combinations using Lactobacillus plantarum LP1 probiotic bacteria and various doses (50-200-500 μg/mL) CMβ-gluM16 synbiotic, and it was determined that CMβ-gluM16 increased the adhesion ability of the probiotic to intestinal epithelial cells. Cytokine levels of CMβ-gluM16 were determined with IL-1β, IL-6, IL-10, and TNFα ELISA kits, and it decreased IL-1β, IL-6, TNF-α release depending on the dose and application time, and IL-6 release was determined. Likewise, it was observed that it decreased depending on the dose and application time.