Transport eşitliğinde binomial saçılım faz fonksiyonu ve momentlerinin hesaplanması
Calculation of transport and equality in binomial scattering phase function moment
  1. Tez No: 392460
  2. Yazar: YUSUF ABIKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Saçılım birçok bilim dalının merak konusudur. Elektromanyetik dalga ve parçacıkların saçılımının modellenmesi birçok alanda kullanılmaktadır. Farklı ortamlar ve değişik fiziksel durumlar için saçılımlar öngörülmüş ve formülize edilmiştir. Bu çalışma iki kısım içermektedir. Birinci kısımda, fiziksel olayları temsil eden saçılım faz fonksiyonları bir arada verilerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Saçılım fonksiyonlarının sağlaması gerekli olan normalizasyon ve ortalama değerleri hesaplanarak, bunlar arasındaki farklar ve benzerlikler açıklanmıştır. İkinci kısımda, izotropik ve izotropik olmayan saçılımları modelleyebilen Binomial saçılım faz fonksiyonu incelendi. Seçilen faz fonksiyonunun moment hesapları yapıldı. Elde edilen sonuçlara, tablo değerlerine ve çizilen grafiklere bakılarak Binomial faz fonksiyonu analiz edildi. Ayrıca saçılım momentlerinin bir uygulaması olarak ortalama saçılım açıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Scattering has been a curious subjects for many fields of science. Modeling of scattering of electromagnetic waves and particles is already utilized in many fields. Scatterings for different environments and for different physical situations have been predicted and formulized. This study includes two sections. In the first section, scattering phase functions representing physical phenomena are presented and compared. Normalization and average values, which should be provided by the scattering functions, are calculated. Similarities and differences are explained. In the second section, Binomial scattering phase function that can explain isotropic and anisotropic scattering is investigated. Then moments of Binoial phase function and its moment calculations are calculated. Binomial phase function is analyzed according to obtained data, table values, and produced graphics. Additionally, mean scattering angles as an application of scattering moments are calculated.