Kayseri yöresinde 2000–2013 yılları arasında yapılan ağaçlandırmaların değerlendirilmesi
Evaluation of forestation studies carried out between 2000-2013 in Kayseri region
  1. Tez No: 392461
  2. Yazar: ERKUT ULUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Kayseri yöresinde 2000–2013 yılları arasında yapılan ağaçlandırma çalışmaları değerlendirilmiştir. Kayseri yöresinde yapılan ağaçlandırma çalışmaları 36 adet sahada toplam 20.204,8 ha olarak gerçekleşmiştir. Bunların; % 29,7'i Toprak muhafaza ve erozyon kontrolü ağaçlandırmaları, % 26,8'i Çok amaçlı uygulama aaçlandırmaları, % 24,1'si Toprak muhafaza amaçlı ağaçlandırmaları, % 13,8'i Yeşil kuşak ağaçlandırmaları, % 5,7'sı Rehabilitasyon çalışmalarıdır. Ağaçlandırma çalışmalarında karaçam (Pinus nigra), sedir (Cedrus libani), sarıçam (Pinus sylvestris) ardıç (Juniperus sabina), mahlep (Prunus mahaleb), yalancı akasya (Robinia pseudoacacia), badem (Amygdalus communis), ceviz (Juglans regia), iğde (Elaeagnus angustifolia), huş (Betula verrucosa) ve sapsız meşe (Quercus petraea) olmak üzere toplam 11 tür kullanılmıştır. En fazla karaçam (30 sahada), mahlep (27) ve sarıçam (22) ile dikim yapılmıştır. Çalışmalardaki başarı oranı % 15 ile % 90 arasında değişmektedir. Genel ortalama başarı oranı % 67,4 olarak bulunmuştur. Ağaçlandırmalarda bir sahada 1 ile 8 arasında türe yer verilmiş olup, ortalama 3,6 tür/saha kullanılmıştır. Yöredeki ağaçlandırmalarda odundışı ürünler, yaban hayatı, biyolojik çeşitlilik ve ekolojik restorasyon yaklaşımı da dikkate alarak kullanılan odunsu tür sayısı arttırılmalıdır. Yörede değerlendirilebilecek çok sayıda yabanıl meyveli ve diğer doğal odunsu türler bulunmaktadır. Bu türlerin fidanları üretilerek, yöredeki çalışmalarda kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate forestation studies carried out in Kayseri region between 2000–2013. Forestation studies were performed in 36 areas with 20 204,8 ha in Kayseri. The studies were classified into five different purposes: Soil conservation and erosion erosion control (29,7 %), Afforestatio of multi-purpose application (26,8 %), Afforestation of soil conservation (24,1 %), Greenbelt plantations (13,8 %), and Rehabilitation studies (5,7 %). 11 tree species werre used in the studies including black pine (Pinus nigra), Taurus cedar (Cedrus libani ), Scotch pine (Pinus sylvestris), mahaleb (Prunus mahaleb), acacia (Robinia pseudoacacia), almonds (Amygdalus communis), Juniper (Juniperus sabina), oleaster (Elaeagnus angustifolia), walnut (Juglans regia), birch (Betula verrucosa), and oak (Quercus petraea). Tthe most used tree species are black pine (30 areas), mahalep (27), and Scotch pine (22). The percentage of success in the studies were between 15 % and 90 %. The overall average success rate was 67,4 %. The number of tree species used in one area varied between 1 and 8, the average was 3,6 species/areas. The number of woody plant species to be used in afforestation studies of the region should be increased regarding nonwood products, wildlife, biological divversity, and ecological restoration approach. There are many wild fruit species and other woody plant species in the region potentially usable in the studies. The seedlings of native woody species should be produced and used in afforestation studies in the region.