ONO tipi tridentat azo-Schiff bazı bakır(II) komplekslerinin sentezi, elektrokimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi
ONO type tridante azo-Schiff base ligands and their copper complexes: Investigation of biological and electrochemical properties
- Tez No: 392462
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada üç farklı azo-azometin ligandları ve bakır(II) kompleksleri sentezlendi ve yapıları spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edildi. Hazırlanan komplekslerin mononükleer yapıda olduğu belirlenmiştir. Bakır(II) şelasyonları iki fenolik O ve ligandların azometin gruplarının N atomu üzerinden gerçekleşir (ONO). Çözeltilerdeki azo-azometin tautomerik davranışları farklı polaritede üç farklı çözücü (DMF, DMSO, CHCl3) ortamında oda sıcaklığında UV-Vis. spektrumları ile incelenmiştir. Azo-azometin bileşiklerinin ve Cu(II) komplekslerinin redoks davranışları referans elektrolit olan 0.1 M tetrabutilamonyumtetrafloroborat(TBATFB) ihtiva eden DMSO çözeltisi içinde siklik voltametri (CV) yöntemi ile tespit edildi. Buna ek olarak, anti-bakteriyel aktivite için Staphylococcus Aureus, Enterococcus Faecalis, Escherichia Coli, Klebsiella Pneumoniae ve Pseudomonas Aeruginosa bakterileri ile mikro seyreltme yöntemi kullanıldı. Bileşiklerin iki referans antibiyotik için (ampisilin ve gentamisin) test edilen tüm bakterilere karşı daha az etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, three azo–azomethines and their copper(II) complexes were prepared and characterized by analytical and spectroscopic methods. The complexes prepared were found to be mononuclear and the chelation of the ligands to the copper(II) ions occurs through two phenolic oxygens and a nitrogen atom of the azomethine group of the ligand. The tautomeric behaviors of the azo–azomethines in solution were studied by UV–Vis. spectra in three organic solvents with different polarity (CHCl3, DMSO and DMF) at room temperature. The redox behaviors of the azo–azomethines and their Cu(II) complexes were investigated by cyclic voltammetry (CV) in DMSO solution containing 0.1 M tetrabutylammonium tetrafluoroborate (TBATFB) as supporting electrolyte. Additionally, the antibacterial activity was also evaluated by the broth microdilution methods against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae and Pseudomonas aeruginosa. The compounds were found to be less effective against all bacteria tested than two reference antibiotics (ampicillin and gentamicin).