Biological activity of the root of Tribulus terrestris L. grown in north of Iraq
Irak'ın kuzeyinde yetişen Tribulus terrestris L. köklerinin biyolojik aktivitesi
  1. Tez No: 392466
  2. Yazar: SHNO ABDALALQADIR SOFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKKI ALMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tribulus terrestris L. köklerinin verim yüzdesi, toplam kondanse tanen miktarı ile fenolik bileşiklerinin tanımlanması ve miktarlarının belirlenmesi olmuştur. Çalışmada ayrıca Tribulus terrestris L. kök ekstraktlarının antioksidant ve antimikrobiyal aktiviteleri de araştırılmıştır. Ekstraksiyonlar için çözücü olarak metanol, etanol ve su mikrodalga ekstraksiyonunda (ME), klasik ekstraksiyonda (CE) ve hızlandırılmış solvent ekstraksiyonunda (ASE) kullanılmıştır. Fenolik bileşiklerin tanımlanması ve miktar tayini LC-MS/MS ile gerçekleştirilmiştir. Kök ekstraktlarının antioksidant aktivitesi ve kondanse tanen miktarı UV-vis spektrofotometre ile ölçülmüştür. Kök ekstraktlarının antimikrobiyal aktivitesinin değerlendirilmesi disk difüzyon metodu kullanılarak yapılmıştır. Toplam kondanse tanen miktarı 10.83 mg/L olarak bulunmuştur. En yüksek verim ASE yöntemiyle metanol ekstraktında elde edilmiştir (%12.06). En yüksek DPPH giderme etkisi ASE metodu ile tespit edilmiştir (%85.2). Etanol ekstraktlarında DPPH giderme gücü BHT'den daha yüksek bulunmuştur. Köklerin metanol ekstraktlarında fenolik bileşenlerden en fazla vanillin tespit edilmiştir (125.002 µg/g kuru ekstrakt). Ayrıca, Micrococcus Luteus'e karşı en yüksek inhibisyon bölgesi metanol ekstraktında mikrodalga ekstraksiyon (ME) yöntemiyle gözlenmiştir (19.33 mm).
Özet (Çeviri)
The aims of present study were to determine the yield percentage, amount of total condensed tannin and identification and quantification of phenolic compounds in Tribulus terrestris L. root extracts. In addition, antioxidant and antimicrobial activities of the root extracts were also investigated. Methanol, ethanol and water were used as solvents in different extraction methods, such as microwave (ME), conventional (CE) and accelerated solvent extraction (ASE) techniques. Identification and quantification of the phenolic compounds were performed by LC-MS/MS. The antioxidant activity and amount of condensed tannin of the root extracts were measured by UV-vis spectrophotometer. The antimicrobial activity of root extracts were evaluated by disc diffusion method. The amount of total condensed tannin was 10.83 mg/L. The highest yield was observed in methanol extract with ASE method (12.06%). The highest DPPH scavenging activity was detected with ASE method (85.2%). The DPPH scavenging power in ethanol extract was higher than BHT. Among the phenolic compounds, vanillin was higher in methanolic extract of roots (125.002 µg/g dry extract). Additionally, the highest inhibition zone was detected against Micrococcus luteus in methanol extract with microwave extraction (19.33 mm).