Spinosin insektisidi spinetoram'ın Sitophilus granarius (L.) (Buğday biti) ve Tribolium confusum Jacquelin du Val (Kırma biti)'a karşı rezidual kontakt toksisitesinin belirlenmesi (Tribolium confusum Jacquelin du Val)
Determination of residual contact toxicity of spinosyn insecticide, spinetoram against granary weevil (Sitophilus granarius L.) and confused flour beetle (Tribolium confusum Jacquelin du Val)
- Tez No: 392465
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut çalışmada laboratuar koşullarında buğday üzerinde spinosin insektisidi Spinetoram' ın solüsyon ve toz uygulaması S. granarius ve T. confusum erginlerine karşı rezidual kontakt toksisitesi araştırılmıştır. Bu kapsamda S. granarius ve T. confusum erginlerine karşı 1, 3, 5, 7 gün maruz bırakma süresinde buğday üzerinde solüsyon ve toz haldeki Spinetoram' ın 0.5, 1, 2.5, 5 ve 10 ppm (mg aktif madde/kg ürün) konsantrasyonlarında uygulanmış biyolojik testler 26±1ºC sıcaklık ve % 65±5 nispi neme sahip böcek üretim odasında karanlık ortamda yürütülmüştür. Spinetoram uygulamalarından 1, 3, 5, 7 gün sonra S. granarius ve T. confusum erginlerin ölüm ve felç+ölüm oranları ve S. granarius için ölüm ve felç+ölüm oranlarına ek olarak yeni nesil ergin sayıları da belirlenmiştir. Buğday üzerinde solüsyon ve toz haldeki Spinetoram' ın farklı konsantrasyonları ve maruz bırakma süreleri S. granarius ve T. confusum erginlerinin ölüm oranları ve felç+ölüm oranları üzerinde önemli etkiye sahip olmuştur. Hem solüsyon hem de toz halinde Spinetoram uygulamalarında 1 gün maruz bırakma süresinde Spinetoram'ın test edilen tüm konsantrasyonları hem S. granarius hem de T. confusum erginlerin düşük ölümlere neden olmuştur. Birinci günden sonra S. granarius ve T. confusum erginlerin ölümünün önemli derecede artığı görülmüştür. Solüsyon ve toz halindeki Spinetoram' ın 1 ppm ve üzeri konsantrasyonlarında buğday ile karıştırıldığında 3. günde S. granarius erginlerinin % 100 felç ya da ölümün gerçekleştiği ve yeni nesil ergin çıkışının tamamen engellediği bulunmuştur. Bunun yanında T.confusum erginlerinin % 100 felç ya da ölümü toz haldeki Spinetoram' ın 1 ppm ve üzeri konsantrasyonlarında 3. günde elde edilirken solüsyon haldeki Spinetoram uygulamasında ise 3. günde 10 ppm konsantrasyonda elde edilmiştir. S. granarius ve T. confusum erginlerinin buğday üzerinde Spinetoram'ın hem solüsyon hem de toz halinde uygulamalarına karşı duyarlılıkları arasında önemli faklılıklar olduğu bulunmuştur. Biyolojik testlerden elde edilen sonuçlara göre genel olarak T. confusum erginleri özellikle düşük konsantrasyonda ve kısa maruz bırakma sürelerinde Spinetoram uygulamalarına karşı S. granarius erginlerine karşı daha dayanıklı olduğunu görülmüştür. Sonuç olarak ürünle birlikte Spinetoram' ın toz ve solüsyon uygulamasının depolanmış tahıl zararlılarının mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip ve konvensiyonel sentetik insektisitlere alternatif olabileceği bu çalışma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In present study, residual contact toxicity of Spinetoram, which is spinosyn insecticide, suspension and dust form applied to wheat grains against S. granarius and T. confusum adults were investigated under laboratory conditions. In laboratory bioassays, S. granarius and T. confusum adults were exposed to wheat grains admixed with Spinetoram dust and sprayed with Spinetoram suspension at 0.5, 1, 2.5, 5 and 10 ppm (mg active ingredient/kg commodity) at 26±1 ºC temperature, 65±5 % relative humidity and completely dark condition. Knockdown and mortality of the adults were recorded after 1, 3, 5 and 7 day of exposure and 35-40 day later the wheat was examined for progeny production. The concentration of Spinetoram dust and suspension and exposure period had a significant effect on knockdown and mortality rate of S. granarius and T. confusum adults on wheat. Both treatments of both Spinetoram dust and suspension at all concentrations after 1 day of exposure resulted in low mortality of S. granarius and T. confusum adults. Mortality of S. granarius and T. confusum adults increased after 1 day of exposure period. Spinetoram dust and suspension treatment at 1 ppm and above concentrations after 3 day of exposure resulted in almost 100 % knockdown or mortality of S. granarius and T. confusum adults and completely hindered their progeny production. On the other hand, 100 % knockdown or mortality of T. confusum adults were obtained at 1 ppm and above concentrations of Spinetoram dust after 3 day of exposure while they were obtained at 10 ppm concentration of Spinetoram suspension after 3 day of exposure. There was a significant difference in susceptibility of S. granarius and T. confusum adults against both Spinetoram dust and suspension treatment. The results obtained from biological tests indicated that T. confusum adults generally were more tolerant to Spinetoram treatments particularly at low concentrations and exposure times than S. garanarius adults. In conclusion, this study indicated that Spinetoram dust and suspension treatment on commodity would be potential to be used for control of S. granarius and T. confusum, which are major insect pest of stored grains, and alternative to conventional synthetic residual insecticides