Noise analysis of flexing crossbars under the victim-aggressor model
Esnek çaprazlayıcı anahtarların etkilenen-etkiyen modeli altında gürültü analizi
- Tez No: 392492
- Danışmanlar: PROF. EZHAN KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, esnek çaprazlayıcı anahtarlarda çapraz karışma gürültüsünün etkilerini incelemekte ve kestirim için verimli bir metot önermektedir. Kestirim metodu diğer VLSI devrelerine de uygulanabilmektedir. Kuplaj etkisinden kaynaklanan çapraz karışmanın kestiriminde, devre teorisinden yararlanılmış ve çapraz karışma azalımının etkileri incelenmiştir. Çapraz karışma gürültüsünün tepe genliği, oluşma zamanı ve zaman düzleminde dalga formu kapalı formda ifadelerle gösterilmiştir. Ayrıca bu araştırma, etkilenen sinyal yollarında çapraz karışma gürültüsünü minimize eden en iyi etkilenen-etkiyen yerleşimini hesaplamak için deneysel bir yaklaşım ileri sürmüştür. Ek olarak, esnek çaprazlayıcı anahtarlarda çapraz karışma gürültüsünün etkilerini azaltan geometrik bir yaklaşım önerilmiştir. Arabağlantı anahtarları için çeşitli uzunluklardaki arabağlantı yollarındaki yayılım gecikmesi ve sinyal kalitesi kayıplı iletim hatları teorisi kullanılarak analiz edilmiş ve detaylıca incelenmiştir. Ayrıca çaprazlayıcı anahtarlar, diğer arabağlantı anahtarlarıyla güç tüketimi açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of crosstalk noise on flexing crossbars, and proposes an efficient method for estimation. The estimation method is also applicable to other submicron VLSI circuits. Circuit theory is utilized to estimate crosstalk emergence due to coupling effects and means of crosstalk reduction are investigated. Peak crosstalk noise amplitude, occurrence time, and time domain waveform are represented in closed form expressions. This research also introduces an empirical approach to compute the best case victim-aggressor alignment that minimizes the crosstalk noise on victim lines. In addition, it suggests a geometric approach reducing the adverse effects of crosstalk noise on flexing crossbars. Delay and signal quality for varied lengths of interconnect wires on interconnection networks using lossy transmission line theory are analyzed and examined in detail. Furthermore, crossbar networks are compared with other interconnection networks in terms of power consumptions.