Bazı biyoaktif inkarviditon ve inkarvilleaton türevlerinin yeni bir yöntemle sentezi
Synthesis of some incarviditone and incarvilleatone derivatives with a new method
  1. Tez No: 392523
  2. Yazar: ZEKERİYA EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bazı inkarviditon/inkarvilleaton türevlerinin sentezi için yeni bir yöntem tasarlandı. Öncelikle hedeflenen dimerik doğal ürün türevlerinin sentezi için cis-furan dien 29 molekülünden çıkılarak sırasıyla fotooksijenasyon ve dekompozisyon reaksiyonları sonucunda α,β-doymamış 4-hidroksi enon 31 bileşiği monomerik birim olarak elde edildi. 31 nolu bileşiğin oda sıcaklığında ve bazik koşullar altında domino (art arda) oksa-Michael/Michael katılma reaksiyon mekanizmaları üzerinden dimerleştirilmesiyle iki diyastereomerik inkarviditon/inkarvilleaton türevi moleküller (32 ve 33) oluşturuldu. Tez çalışmasındaki tüm sentezlenen bileşikler kromatografik ve kristalografik yöntemler ile saflaştırıldı ve onların yapıları spektroskopik teknikler kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
A new method was designed for synthesis of some incarviditone/incarvilleatone derivatives. Previously, for synthesis of targeted dimeric natural product derivatives, the α,β-unsaturated 4-hydroxy enone compound 31 as monomeric unit was obtained starting from cis-furan dien 29 as a result of photooxygenation and decomposition reactions, respectively. Two diastereomeric molecules (32 and 33) which are incarviditone/incarvilleatone derivatives were occured through dimerizating of compound 31 over domino (following one another) oxa-Michael/ Michael addition reaction mechanisms under basic conditions and at room temperature. All synthesized compounds in the thesis study were purified via chromatographic and crystallographic methods and their structures were characterized using spectroscopic techniques.