Bazı biyoaktif bileşiklerin kolon kanser hücre hattı üzerindeki etkilerinin İn Vitro incelenmesi
In Vitro investigation of the effects of some bioactive compounds on colon cancer cell line
  1. Tez No: 957392
  2. Yazar: RÜYA YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolorektal kanser tedavisini destekleyici yeni kombinasyonların belirlenmesi ve yeni kemopreventif stratejilerin geliştirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 5-Fluorourasil, sodyum pentaborat pentahidrat, karnosol, sodyum bütirat ve in vitro sindirilmiş kefir ve süt ile sindirilmemiş kefir'in HT29 ve FHC hücre canlılığı üzerindeki etkileri XTT yöntemi ile değerlendirildi. Terapötik indeks değerleri doğrultusunda çalışmaya 5-Fluorourasil, sodyum pentaborat pentahidrat ve sindirilmiş kefir ve kombinasyonları ile devam edildi. Kombinasyon etkileri, sinerji yazılımları kullanılarak değerlendirildi. HT29 hücre ölümü, floresan mikroskop altında değerlendirildi. Apoptoz ve invazyon ile ilişkili genlerin ekspresyon düzeyleri belirlendi. Ölü hücrelerdeki protein düzeyindeki değişiklikler proteomik analizle saptandı. Bulgular: Sodyum pentaborat pentahidrat ve sindirilmiş kefirin terapötik indeksleri 5-Fluorourasil'e kıyasla daha yüksek bulundu. 5-Fluorourasil ve sodyum pentaborat pentahidrat'ın kombinasyonları çoğunlukla sinerjikti. 5-Fluorourasil ile sindirilmiş kefir kombinasyonları ise doza bağlı olarak sinerjik, additif ve antagonistik etkiler gösterdi. Sonuç: Sodyum pentaborat pentahidrat, kolorektal kanser tedavisinde 5-Fluorourasil'e alternatif ya da tamamlayıcı bir ajan olarak umut vaadetmektedir. Günlük tüketimle uyumlu miktarda içilen kefir, kolorektal kanser hücreleri üzerinde seçici sitotoksik etki göstermekte ancak kefirin kemoterapötik ajanlarla birlikte kullanımında doz optimizasyonu gereklidir. Tüm bu etkileşimlerin geçerliliğini değerlendirebilmek için ise deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to identify new combinations that support colorectal cancer treatment and to develop new chemopreventive strategies. Materials and Methods: The effects of 5-Fluorouracil, sodium pentaborate pentahydrate, carnosol, sodium butyrate, and in vitro digested kefir and milk, and undigested kefir on HT29 and FHC cell viability were evaluated by the XTT method. In line with therapeutic index values, the study was continued with 5-Fluorouracil, sodium pentaborate pentahydrate, and digested kefir and their combinations. Combination effects were evaluated using synergy software. HT29 cell death was assessed under the fluorescence microscope. Expression levels of genes related to apoptosis and invasion were determined. Changes in protein levels in dead cells were detected by proteomic analysis. Results: Therapeutic indices of sodium pentaborate pentahydrate and digested kefir were higher than 5-Fluorouracil. Combinations of 5-Fluorouracil and sodium pentaborate pentahydrate were mostly synergistic. Combinations of 5-Fluorouracil and digested kefir showed synergistic, additive, and antagonistic effects depending on the dose. Conclusion: Sodium pentaborate pentahydrate is promising as an alternative or complementary agent to 5-Fluorouracil in colorectal treatment. Kefir consumed in amounts compatible with daily consumption shows selective cytotoxic effects on colorectal cancer cells, but dose optimization is required when kefir is used together with chemotherapeutic agents. Experimental and clinical studies are needed to evaluate the validity of all these interactions.