Siklohegzanoid bileşiklerin sentezi
Synthesis of cyclohexanoid compounds
- Tez No: 392525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Karbaşeker türevlerinin sentezlenmesi için yeni yöntemler tasarlandı. Çıkış bileşiği olarak hekzahidroizobenzofuranın 81 çift bağına fotooksijenasyon yolu ile en tipi singlet oksijen reaksiyonu uygulandı. Elde edilen peroksit ürünler indirgenerek hekzahidroizobenzofuran-5-ol türevi iki isomer (82 ve 83) sentezlendi. Bu iki izomer üzerinden karbaşeker türevlerinin (89 ve 92) sentezi gerçekleştirildi. Bu iki izomerdeki hidroksil grupları asetillenerek korundu ve ilgili yapılardaki alken bağının OsO4 ile yükseltgenmesiyle cis-hidroksilasyon ürünleri elde edildi Oluşan hidroksil grupları asetatlanarak 86 ve 90'ın konfigürasyonları tayin edildi. Elde edilen triasetat ürünlerinin (86 ve 90) furan halkaları sülfamik asit katalizörü ile açılarak pentaasetatlar (88 ve 91) sentezlendi. Pentaasetatların amonyak (NH3(g)) ile hidrolizi yeni karbaşeker türevlerini (89 ve 92) verdi. Bu tezdeki tüm moleküllerin yapıları NMR spektroskopisi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
New methods for the synthesis of carbasugar derivatives have been designed. The en-type singlet oxygen reaction has been carried out to the double bond of hexahydroisobenzofuran as starting compound via photooxygenation. Two isomers (82 and 83) as hexahydroisobenzofuran-5-ol derivative were synthesized by reducing of the obtained peroxide products. The synthesis of carbasugar derivatives (89 and 92) was carried out over these two isomers (82 and 83). The hydroxyl groups in these two isomers were protected by acetylation and the cis-hydroxylation products were obtained by oxidation of the alkene bond in the related structures with OsO4. The configurations of the 86 and 89 were determined by acetylation of the hydroxyl groups. The pentaacetates (88 and 91) containing hydroxymethyl groups have been synthesized by opening the furan rings of the obtained triacetate products (86 and 89) with sulfamic acid catalyst. The hydrolysis of the pentaacetates with ammonia (NH3) gave new carbasugar derivatives (89 and 92). The structures of all molecules in this thesis were elucidated by NMR spectroscopy.