Transformatörlerin kısa süreli gerilim sarkmalarına etkisinin incelenmesi
The effects of transformer connections to voltage sags
- Tez No: 392526
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektrik enerjisine duyulan ihtiyacın sürekli artmasıyla, elektrik güç sistemleri sürekli büyümektedir. Bu büyümeden kaynaklanan çeşitli problemlerde ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin en önemlilerinden biride hiç şüphesiz kısa süreli gerilim sarkmalarıdır. Bu tez çalışması yapı itibariyle altı bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuyla ilgili kısa bir tanıtımın ardından literatür incelemesi yapılmıştır. İkinci bölümde gerilim sarkmalarının tanımı, oluşma sebepleri, karakteristikleri, kaynakları ve kısa süreli gerilim sarkmaları ile ilgili teorik altyapı ve matematiksel bağıntılar ile hesaplamada kullanılan yöntemler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise kısa süreli gerilim sarkma etkilerini hafifletme yöntemlerinden ve gerilim sarkmasını azaltıcı cihazlar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise transformatör bağlantı şekillerinden ve bağlantı şekillerinin gerilim sarkmalarının daha alt sistemlere yayılmasına etkilerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde SIMULINK simülasyon programı ile örnek bir orta gerilim dağıtım sistemi için dört farklı arıza durumu kısa süreli gerilim sarkması analizi yapılmış ve elde edilen sonuçlar tablolarda gösterilmiştir. Sonuç bölümünde, bir önceki bölümde elde edilen sonuçla ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The continuous increase in the need for electricity, the elecrical power system consistently growing. Some problems exsist because of the growing. Voltage sag is the most important one of these power quality problems. This thesis consist of six chapters. In first chapter, it is given a literature study after a short introduction, then investigated phenomena are presented. In second chapter, defination of voltage sags, causes of occurrence, sources and it's characteristics are presented. A detailed teoretical background, matematical equations and methods that used in the analysis are given. In chapter three, mitigation techniques of voltage sags effect andequipments that reduce voltage sags are given. In chapter four, transformer connections and its effect on propagation of voltage sags to lower voltage levels are investigated. In chapter five, a sample medium voltage distribution system is analyzed for four fault types with SIMULINK program and the results are shown in the tables. Finally, a general assessment about the problems which is obtained previous chapters were made.