Gübreleme yapılmayan sebzelerde ağır metal tayini ve sonuçların tek değişkenli analizi
Determination of heavy metal in vegetables that fertilization is not applied and univariate analysis of the results
- Tez No: 392527
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda, su ve gıda numunelerindeki ağır metal kirliliği tarım, trafik, endüstri prosesleri gibi insan faaliyetlerinin bir sonucu olarak düşünülmektedir. Toprakta eser metal içerikleri hem endüstriyel ve hem de tarımsal operasyonların katkılarıyla artmıştır. Kimyasal gübreler toprakta besin maddelerinin dengesinin bozulmasına neden olur. Bunlar göz önüne alındığı zaman aşırı gübreleme işlemi sonucunda sebzelerde ağır metal birikimi olabilir. Bu da canlı metabolizması için risk oluşturmaktadır. Son yıllarda kimyasal gübreleme işlemi uygulanmayan sebzelere ilgi artmıştır. Bu çalışmada sera ve kimyasal gübreleme işlemi uygulanmayan dört farklı bölgedeki sebze numunelerindeki Cd, Cu, Fe, Mn, Ni ve Zn gibi bazı ağır metal içerikleri mikrodalga çözünürleştirme sistemi kullanılarak ICP- OES ile belirlendi. Metodun doğruluğu sertifikalı referans madde (Tomato Leaves (NIST 1573a)) ile kontrol edildi. Geri kazanım değerlerleri % 95'in üzerinde bulundu. Deneysel sonuçlara tek değişkenli ANOVA testi uygulandı. Sebze numunelerinin her biri için Sig. değeri p>0,05 ve F
Özet (Çeviri)
Heavy metal contamination in water and food samples is thought as the result of human activities such as agriculture, traffic and industrial process in this century. Trace metal contents in the soil have increased with the contributions of both industrial and agricultural operations. Chemical fertilizers cause unbalance of the food in the soil. When these facts considered heavy metal accumulation in the vegetables may be occurred because of the over fertilization. This cause risk for living metabolism. In recent years interest on vegetables that fertilization is not applied has increased. In this study some heavy metal contents such as Cd, Cu, Fe, Mn, Ni and Zn have determined via ICP-OES by using microwave solubilisation system in vegetable samples from four different regions on which greenhouse and chemical fertilization process is not applied. The validity of the method is controlled with certified reference material (Tomato Leaves (NIST1573a). Recycle values have found over 95 % percent. Univariate ANOVA test is applied on experimental results. Since Sig. value is p>0.05 and F