GF 677 klon anacında çelikle çoğaltım çalışmaları
The studies on propagation of GF 677 clonal rootstock
  1. Tez No: 392594
  2. Yazar: DERYA ISSI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, 2014 yılı Eylül-Aralık ayları arasında, Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Serasında yürütülmüştür. Deneme iki aşamalı olarak planlanmış, ilk aşamada GF 677'nin Eylül ayında alınan odunsu çeliklerinin köklenmesi üzerine İndol Butirik Asit'in (IBA) 0 (kontrol), 2000, 3500 ve 5000 ppm konsantrasyonlarının köklenme parametrelerine etkileri incelenmiştir. İkinci aşamada ise; odun çelikleri kullanılarak 3, 4, 5 ve 6 hafta sonunda köklenme durumları incelenmiş ve köklendirme süresiyle ilişkisi belirlenmiştir. Odunsu çeliklerde en iyi köklenme oranı (%82.0), kök sayısı (20.03 adet) ve kök kalitesi (3.42/5 puan) 5000 ppm IBA uygulamasından alınmıştır. Odunsu çeliklerin kalınlığı arttıkça köklenme oranı, kök sayısı ve kök uzunluğu azalmıştır. Odun çeliklerinde köklenme oranı 3. haftadan 6. haftaya kadar sırasıyla %3.3, %24.4, % 41.7 ve % 67.9 oranında artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study conducted from September to December 2014 in Dicle University Faculty of Agriculture Department of Horticulture Research & Implementation Greenhouse. The research was planned by two phases, at first phase, ligneous cuttings of GF 677 cutted, and then Indolebutyric Acid (IBA) at different doseses (as control 0, 2000, 3500 and 5000 ppm) applied to determine the effect of these concentration on the rooting. At second phase, doses 5000 ppm of IBA on woodstock applied, investigated the effect of 5000 ppm doses on rooting traits and rooting periods and relationships between rooting traits and rooting periods at 3rd, 4th, 5th and 6th weeks. The best rooting ratio (82.0%), the highest number of roots (20.03) and root quality (3.42/5) determined from 5000 ppm IBA treatment at first phase. As thickness of ligneous cuttings thicker, rooting ratio, root count and root length more decreases. Rooting ratio from the 3rd to the 6th week at ligneous cuttings increased, 3.3%, 24.4%, 41.7% and 67.9% respectively.