İn vitro şartlarında BBAR uygulamalarının GF-677 ile MaxMa-14'ün köklenmesi üzerine etkisi
Effect of PGPR applications on rooting of GF-677 and MaxMa-14 in vitro conditions
- Tez No: 485081
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Deneme in vitro şartlarda BBAR ırklarının ve IBA'nın GF-677 ile MaxMa-14 klon anaçlarının köklenmesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla Selçuk Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Biyoteknoloji Laboratuvarında 2015-2016 yıllarında yürütülmüştür. İn vitro şartlarında çoğaltılan mikroçeliklerin köklenmesi üzerine BBAR ırklarının (Bacillus subtilis 13, Bacillus lentus 13, Bacillus megaterium 14 ve Rhodotorula spp. 15) etkisini belirlemek için mikroçeliklerin dip kısımlarına bakteri inokulasyonu yapılmış ve daha sonra IBA içermeyen MS ortamına dikilmiştir. Ayrıca, rizobakterilerin etkinliğini karşılaştırmak amacıyla IBA ilave edilmiş MS ortamı da denemede kullanılmıştır. Çalışmada yapılan uygulamaların sürgün uzunluğu, sürgün çapı, mikrosürgün başına düşen kök sayısı, kök uzunluğu, kök çapı, kök oranı (%), kök ve sürgün yaş ağırlığı, kök ve sürgün kuru ağırlığına etkisi belirlenmiştir. Uygulamalardan 1 ay sonra yapılan ölçümler sonucunda BBAR'lerin hem MaxMa-14 hem de GF-677 anaçlarında köklenmeye etkisi görülmezken, IBA konsantrasyonunda (sırasıyla %100; %88,8) ve kontrol grubunda (sırasıyla %100; %0) köklenme tespit edilmiştir. Denemede rizobakteri uygulamalarında köklenmenin olmamasının gıda ortamına triptofan ilavesi yapılmamasından kaynaklandığı ve bundan sonra yapılacak çalışmalarda gıda ortamına triptofan eklenmesinin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the effects of PGPRs and IBA on rooting of GF 677 and MaxMa 14 clonal rootstocks in Selçuk University, Department of Horticulture, Biotechnology Labin 2015-2016. The microcuttings were inoculated by bacteria for determination of the effect of PGPR strains (Bacillus subtilis 13, Bacillus lentus 13, Bacillus megaterium 14 ve Rhodotorula spp.15) on rooting of microcuttings propagated in vitro conditions and then they were planted in MS media not including IBA. Moreover, MS media with IBA was experienced in order to compare rhizobacteria efficiency. In the study, the effect of applications on shoot length, shoot diameter, root number per micro-shoot, root length, root diameter, root percentage (%), root and shoot fresh and dry weights was determined. The measurements of the experiment proceeded 1 month demonstrated that there were rooting in IBA concentrations (100 and 88.8%, respectively) and control (100 and 0%, respectively), while PGPRs did not affect rooting of MaxMa 14 and GF 677. We conclude that there was not any rooting in rhizobacteria applications due to the lack of tryptophane in media and tryptophane must be added to media in the future studies.