Makedonya'nın enerji arz güvenliğinin incelenmesi ve sayısallaştırılmış Swot analizi ile irdelenmesi
Investigation of energy supply security of Macedonia and evaluation with quantitative Swot analysis
  1. Tez No: 392604
  2. Yazar: SUAT ABDURAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE BERİL TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, öncelikle Makedonya enerji durum değerlendirmesi için konvansiyonel enerji kaynakları ve bu bağlamda fosil yakıtlar ele alınmıştır. Makedonya fosil yakıtlardan kömüre sahip olup, doğalgazı boru hatlarıyla ithal etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları açısından Makedonya için durum değerlendirmesi yapılmak istendiğinde hidrolik kaynakların önde geldiği gözlenmektedir. Ülkenin rüzgar, güneş, biyokütle ve jeotermal potansiyelinin bulunduğu, kullanıma yönelik girişimler bulunduğu, ancak, büyük bir kullanımın henüz olmadığı anlaşılmaktadır. Makedonya'nın enerji arz güvenliğine ilişkin olarak SWOT analizi yapılarak içsel ve dışsal analizler gerçeklenmiştir. Ayrıca, SWOT Analizinden hareketle TOWS Matrisi de oluşturulmuştur. SWOT analizi ile belirlenen 12 konu ile TOWS matrisi çerçevesinde geliştirilen G-F, Z-F, G-T ve Z-T stratejilerinden hareketle dört temel strateji için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) uygulaması ile öncelikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly fossil resources in the conventional sources were investigated for energy evaluation of Macedonia. The country has coal in the conventional sources and has imported the natural gas. It is observed that hydropower is in front of renewable energy sources in Macedonia. The state has wind, solar, biomass and geothermal potential and some ventures on this subject, but has not so much approaches yet. For the energy supply security for Macedonia SWOT Analysis applied and internal and external analysis were realized. In addition of it, TOWS Matrix generated also. Analytic Hierarchy Process (AHP) for twelve subjects that are determined by SWOT analysis and four main strategies which were find in the frame of TOWS matrix with S-O, W-O, S-T and W-T strategies and priority were determined of them.