Türk kültürünün Çin bahçe felsefesi ve sanatı üzerinde etkileri
The effects of the Turkish culture on the Chinese garden philosophy and art
  1. Tez No: 392632
  2. Yazar: MAHİRE ÖZÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bahçe sanatında önemli bir yer tutan Çin bahçe sanatı farklı din ve kültürlerden etkilenerek bugünkü haline ulaşmıştır. Günümüzde birçok peyzaj mimarı tarafından ilgi duyulan bu sanatın tarihsel süreç içinde gelişiminin incelenmesi, Çin bahçe felsefesini tanımamıza yardımcı olacaktır. Çin kültürü Türklerin Gök tanrı dininden etkilenmiştir. Bu dindeki çiçek, ağaç, taş, su, güneş vb. doğa varlıklarının kutsal olması Çin kültüründe doğa varlıklarına saygı duyulması ile kendini göstermiştir. Bahçe sanatı kültürünün Çin'de önemli gelişme göstermesinde özellikle bu dinin etkisi büyük olmuştur. Bu çalışmada, Çin kültüründe Çin geleneksel bahçe sanatı ve felsefesinin temel kavramları ve genel özelliklerinin yanı sıra bahçe sanatı incelenmiştir. Ayrıca Çin bahçe sanatının diğer ulusa etkisinden bahsedilmiştir ve Çin bahçe felsefesini etkileyen etkenleri ortaya koymak için Türklerin kültür ve inançları ile yaşama tarzlarının Çin kültürü ve bahçe felsefesine olan etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chinese garden art, holding important place in the garden art, reached the current situation with the effect of various religions and cultures. Studying the historical development of this art, attracting the interest of many landscape architecture, would definitely help us better understanding of the Chinese gardening philosophy. Chinese culture was affected by Turks' Gok tanri religion. In this religion being holy of the flower, tree, stone, water, sun etc. emerged as giving respect to nature in Chinese culture. Important development seen in garden art culture in China was widely affected particularly by this religion. Basic concepts and general characteristics of Chinese conventional garden art and philosophy are studied in this dissertation. Additionally, to present the factors affecting Chinese gardening philosophy, effects of the faiths and life styles of Turks on Chinese culture and garden philosophy are explained.