Çoklu görüş alanına sahip kızılaltı görüntüleyici optik tasarımı
Optical design of a multi field of view infrared imager
  1. Tez No: 392633
  2. Yazar: DORUK KÜÇÜKÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının amacı elektromanyetik spektrumun uzun kızılötesi bölgesinde (8µm-12µm) çalışabilen ve iki görüş açısına sahip olan bir görüntüleme sisteminin optik tasarımın oluşturulmasıdır. Tasarım, değişken hava ve mevsim koşullarında yüksek performansta çalışabilmesi için, belirli mertebelerdeki sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek şekilde yapılmıştır. Öncelikle kızılötesi bölgede görüntüleme gerçekleştirmenin ve çift görüş açılı sistemlerin önemi vurgulanıp ardından uzun kızılötesi bölge hakkında temel bilgiler verilmiştir. İleri kısımlarda iki görüş açısına sahip optik tasarım ayrıntıları anlatılıp tasarım için gerekli olan gereksinim parametreleri belirlenmiştir. Tasarımın yapılması sırasında baz alınacak çevre koşulları birçok ülkede zorlu hava koşullarını temsil etmekte olup -40 ºC ile +60 ºC arasında olacak şekilde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create optical design of an imaging system that works in longwave infrared region of electro-magnetic spectrum, which have two field of view. The relevant design issue is to design an athermal optic so that it is not affected by the change of temperature in terms of various season and atmospheric conditions in operation. In this study, the first step is to describe the importance of imaging in infrared region and dual field of view and to highlight that term. Then, basic information is presented related with longwavelength infrared region. After describing the details of dual field of view optical design, the decisions on necessary optical design parameters are made. In this scope, environmental conditions regarded during the design process are chosen as challenging weather conditions in many countiries within the range from -40 ºC to +60 ºC.