Çeşitli kimyasal maddelerin DNA ile etkileşmesine yönelik elektrokimyasal DNA biyosensörlerinin geliştirilmesi
Development of electrochemical DNA biosensors for interaction of various chemical substances with DNA
- Tez No: 392684
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE PEKYARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada DNA biyosensörleri hazırlanarak antikanser özellik gösteren iki kimyasal madde G-31 (2-Fenoksimetilbenzimidazol) ve C-5 (Metil benzotiyozol benzil eter) incelendi. Çalışmada kullanılan kalem grafit elektrot +1.40 V potansiyel uygulanarak aktive edildi. Daha sonra bu elektroda balık sperm DNA'sı +0.50 V potansiyelde immobilize edildi. Hazırlanan bu DNA elektrodu iki adet antikanser özellik gösterdiği belirlenen kimyasal maddeyle etkileştirildi. Bu tez çalışmasında elektroda immobilize edilecek optimum DNA miktarı, DNA ile etkileşen G-31 ve C-5 ilaçlarının optimum miktarları ve bunların etkileşim süresi belirlendi. Hazırlanan DNA biyosensörünün optimum konsantrasyonu her iki ilaç için de 5 ppm olarak bulundu. DNA immobilizasyon süresi 240 saniye, ilaç konsantrasyonu 5 ppm, ilaç ve DNA etkileşim süresi G-31 için 120 saniye, C-5 için 240 saniye olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, two chemical materials that indicate anticancer property G-31 (2-Phenoxymethylbenzimidazole) and C-5 (Methyl benzothiozole benzyl ether) were investigated by preparing DNA biosensors. Pencil graphite electrode, was used in the study, was activated at 1.40 V potential. After that, fish sperm DNA was immobilized onto this electrode at 0.5 V potential. This prepared DNA biosensor was interacted with two chemical materials which have anticancer property. In this thesis optimum DNA amount that was immobilized onto the electrode, optimum amounts of G-31 and C-5 drugs that interacted with DNA and interaction time of these were determined. Optimum concentration of prepared DNA biosensor was found as 5 ppm for the two drugs. DNA immobilization time was found as 240 seconds, G-31 and C-5 concentration were obtained as 5 ppm, G-31 and DNA interaction time was found as 120 seconds and C-5 and DNA interaction time was determined as 240 seconds.