ONNO tipinde hetero-nükleer Schiff bazı komplekslerinde ikinci metal iyonunun etkisinin deneysel ve teorik incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of the effect of the second metal ion in ONNO type hetero-nuclear Schiff base complexes
  1. Tez No: 392685
  2. Yazar: ARDA ATAKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN NAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mononükleer Schiff bazı kompleksi, {N,N'-bis(salisiliden)-1,3-propandiaminato Ni(II)} (NiL) ve bu kompleksin yapısına çinko atomunun dahil edilmesiyle elde edilen hetero-dinükleer kompleks, {bis(N,N'-dimetilformamit)[μ-N,N'-bis(salisiliden)-1,3-propandiaminato] Ni(II)} dikloroçinko (NiLZnCl2) hazırlandı. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapılarının belirlenmesi için element analizi, FTIR, 1HNMR, TGA çalışmaları yapıldı, NiLZnCl2 kompleksinin X-ışınları saçılımı ile moleküler yapısı belirlendi. . Bileşiklerin döngüsel voltametri ile elektrokimyasal, ultraviyole görünür bölge spektrofotometri ile de absorpsiyon özellikleri tespit edildi. Daha sonra deneysel olarak elde edilen bulgular teorik hesaplamalar ile ilişkilendirilerek yorumlandı. Bu amaçla NiL kompleksinin teorik olarak hesaplanmış optimize yapısı ve NiLZnCl2 kompleksinin X-ışınları ile belirlenmiş yapısı üzerinden moleküler orbital hesaplamaları yapıldı. Döngüsel voltametri ve UV-VIS spektroskopi çalışmasından elde edilen sonuçlarda çinko atomunun yapıya eklenmesiyle ortaya çıkan, elektronik yapı ve kimyasal özelliklerdeki farklılıklar teorik hesaplamaların sonuçları analiz edilerek yorumlandı. Teorik çalışmada elektron yoğunluk fonksiyonel teori'nin 6.31G baz kümesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The mononuclear Schiff base complex, {N,N'-bis(salicylidene)-1,3-propanediaminato Ni(II)} (NiL), and the hetero-dinuclear complex, {bis(N,N'-dimethylformamide)[μ-N,N'-bis(salicylidene)-1,3-propanediaminato] Ni(II)} dichloro zinc (NiLZnCl2) which was obtained by the addition of Zinc atom to the structure of the former were synthesized. Elemental analysis, FTIR, 1HNMR, TGA studies were conducted to determine the chemical structures of synthesized compounds. The molecular structure of NiLZnCl2 was revealed by means of X-Ray diffraction. Cyclic voltametry was employed to determine the electrochemical properties of the compounds whereas UV-VIS spectrophotometry was used to investigate the absorption behaviour. The experimental findings were then linked up with the theoretical computations and interpreted accordingly. In this fashion, molecular orbital computations were conducted for the computed, optimized structure of NiL and the X-Ray structure of NiLZnCl2. The different characteristics in the results of cyclic voltametry and UV-Vıs absorption studies were explained by analyzing the findings of the theoretical computations.