Rekabetçi riskler taşıyan durumlar için bazı istatistiksel çıkarımlar
Some statistical inference for cases with competing risks
- Tez No: 392710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TANK, PROF. DR. JASON P. FINE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Herhangi bir hastalığa yakalanan bireyler üzerinde yapılan klinik çalışmalarda, hastalığın izlenmesi; hastalığın ilerleyişi, tedavinin etkileri ve risk faktörlerinin belirlenmesi, hastalığın seyri için önem taşımaktadır. İstatistiksel olarak bu rekabetçi risk modelleri gerçekleşmektedir. Bu tez çalışmasının amacı yeni gelişmeleri ve uygulamaları rekabetçi riskler metodolojisiyle gerçek yaşam verileriyle incelemektir. Bu bağlamda, parametrik olmayan, parametrik ve yarı parametrik çıkarım yöntemleri ile rekabetçi risk modelleri teorik olarak sayma süreci notasyonları yardımıyla tanıtılmıştır. Simülasyon çalışmasında üç tür başarısızlık süresi, sebebe-özel hazard fonksiyonu, alt-dağılımlı hazard fonksiyonu ve her ikisinin olduğu durumdan yararlanarak üretilmiştir. Simülasyon çalışmasına ilaveten, yarı parametrik hazard modellerin performansları farklı parametre değerleri ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, rekabetçi riskler bağlamında MEME CA tanısı konulmuş hastalar üzerinde, hangi ölüm sebebinin üzerinde daha etkin olduğu son 10 senelik gerçek verilerle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In clinical research which have been conducted on the people who have been contracted a disease, monitoring and progress of the diseases have crucial importance for the efficacy of the treatments, determining the risk factors and the course of the disease. In statistics, these are achieved by competing risk models. The aim of this dissertation is to investigate the new developments and applications of the competing risks methodologies by real world data. In this regards, competing risk models are introduced theoretically by non-parametric, parametric and semi-parametric inference with counting process notation. In the simulation studies, three type failure times is generated from a cause-specific hazard function, subdistribution hazard function as well as both of them at simultaneously. In addition to the simulation studies, the performances of the semi-parametric hazard models are compared with different parameter values. Finally, in terms of competing risks. it is analyzed that which causes of deaths play more efficient on BREAST CA patients by real data collected for last 10 years.