Yaşam çözümlemesinde zayıflık modelleri
Frailty models in survival analysis
- Tez No: 392741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ATA TUTKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaşam çözümlemesinin konusu bir olayın gözlem sürecinde gerçekleşmesi ya da gerçekleşmemesi durumudur. Yaşam çözümlemesinde klasik istatistiksel yöntemler dışında birçok istatistiksel yöntemler kullanılmaktadır. Yaşam çözümlemesinde sıklıkla kullanılan Cox regresyon modeli orantılı tehlikeler varsayımı altında kurulmaktadır. Ancak çalışmalarda verinin heterojen özellik gösterdiği durumlar ile karşılaşılmaktadır. Bu durumda modele bağlı olarak elde edilen yorumların daha etkin olabilmesi için heterojenliğin açıklanması gerekmektedir. Zayıflık modelleri heterojenliğin açıklanması için geliştirilmiş bir yaşam çözümlemesi yöntemidir. Bu çalışmada, zayıflık modelleri teorik açıdan incelenmiş ve uygulama bölümünde ise akciğer kanseri verisine uygulanmıştır. Veri kümesindeki bireylerin taşıdığı genel risk ile herhangi bir bireyin anlık riski arasındaki farklılığı açıklamada paylaşılmamış zayıflık modeli kullanılmıştır. Açıklayıcı değişkenlerin çeşitli düzeylerine sahip bireylerin veri kümesindeki diğer bireylere göre anlık riskinin karşılaştırılmasında ise paylaşılmış zayıflık modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of survival analysis is the status of an event, whether it takes place or not in an observation process. Various statistical methods differ than classical methods have been used in survival analysis. The Cox regression model which is commonly used in survival analysis is established under the proportional hazards assumption. However cases in which the data shows heterogeneity come across in studies. In this case, heterogeneity should be explained in order to make the interpretations more effective which were obtained depending on the model. Frailty models are one of the survival analysis methods which were developed for explaining heterogeneity. In this study, frailty models are examined theoretically and were applied to the lung cancer data. The unshared frailty model has been used to explain the difference between general risk and momentary risk of individuals in the data set. As for comparing the momentary risk between individuals with various levels of explanatory variables with other individuals, shared frailty models have been used.