Hareketli kamerada gerçek zamanlı orman yangın dumanı tespiti
Real-time wildfire smoke detection on moving camera
  1. Tez No: 392742
  2. Yazar: İSMAİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZİYA ALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Orman yangınlarının erken tespit edilmesi, ormanların, ormanda yaşayan canlıların ve diğer doğal güzelliklerin korunabilmesi için çok önemlidir. Yangınların erken tespiti üzerine daha önce çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu yöntemlerde, yangın tehlikesi olan bölgeler kameralar yardımıyla izlenmiştir. Kameranın gördüğü görüntü karesinde herhangi bir yangın veya duman olması durumunda ise sistem alarm üreterek uyarıda bulunmaktadır. Daha önce geliştirilen yöntemlerde kullanılan kameraların sabit bir bölgeyi izledikleri varsayılmaktadır. Bu yüzden kameranın görüş açısı dışında kalan bölgelerde olası bir yangın durumunda yangının tespit süresi gecikecek ve müdahale için geç kalınacaktır. Bu tezde yapılan çalışmanın amacı, geniş bir alanı 3600 izleyebilen hareketli bir kameradan elde edilen görüntülerdeki olası bir dumanın varlığını tespit etmektir. İlk olarak kameradan elde edilen görüntülerden kameranın hareket bilgisi çıkartılmıştır. Hareket bilgisi kullanılarak belirli aralıklar ile güncellenen sabit bir arka plan bilgisi elde edilmiştir. Sabit arka plan ile anlık görüntü kareleri karşılaştırılarak görüntüdeki hareketli pikseller tespit edilmiş ve hareketli piksellerin duman olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Early detection of forest fires are very important to protect the forests, for the safety of the creatures living in the forest and the other natural beauties. Several studies have previously been made on the early detection of forest fires. In these studies, areas in which fire hazard can occur are monitored by cameras. In case of any forest fire or smoke in image frame that is seen by the camera, the system generates alarms to warn the necessary authorities. The methods that have been developed earlier for the forest fire detection is built so that the camera monitors a fixed region. If any fire stuation occurs in an area outside of the camera's angle of view, detection of fire will be delayed and it will be too late to intervene. The aim of the study in this thesis is to detect the presence of smoke in an image frame acquired from a moving camera that can monitor a wide range of 360 degrees. First, the movement information of the camera is obtained from the images. Using this movement information a fixed background information is obtained and updated at certain time intervals. We compare the snapshot frame with a fixed background to identify the moving pixels in the image and examine whether the moving pixel is a smoke due to a possible fire or not.