Cosmıc işlevsel büyüklüğün java iş uygulamalarına ölçme kodu enstrümantasyonu yoluyla çalışma zamanında ölçülmesi
Run-time measuring of cosmic functional size via measurement code instrumentation into java business applications
  1. Tez No: 392749
  2. Yazar: RANA GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hızla gelişen bilgi teknolojileri dünyasında yazılımların işlevsel büyüklüklerinin ölçülmesi, yazılım projelerinin yönetiminde düşünülmesi gereken önemli bir konudur. İşlevsel büyüklük ölçümü, yazılım projelerinin süresi boyunca planlama parametrelerini tahmin etme ve süreci takip etmek açısından sağlam bir zemin hazırlar. Ancak manuel olarak yapılan ölçümler maliyeti artırmakta ve zaman kaybına yol açabilmektedir. Ayrıca yazılım projelerinde projenin başından sonuna kadar bu ölçümün sağlanabilmesi ve doğru bir şekilde ölçülebilmesi karmaşık uygulamalar için bazen zorlaşmakta ve yapılan ölçümler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeplerden ötürü ölçümün otomatikleştirilmesi fikri önem kazanmaktadır. Bu tez kapsamında, üç katmanlı mimariye sahip Java web uygulamalarının COSMIC işlevsel büyüklüğünün otomatik olarak hesaplanması amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda, geliştirilen kütüphanenin ilgili metotları otomatik olarak uygulamanın kaynak kodu içine yerleştirilmiştir. Daha sonra çalışma zamanında kullanıcı senaryolarına bağlı olarak büyüklük hesaplanması işlemi gerçekleştirilmiştir. Önerdiğimiz bu yöntem, ülkemizdeki bir kamu kurumu tarafından aktif olarak kullanılan bir sistemde işlevsel büyüklüğü ölçmek için test edilmiştir. Otomatik ölçme sonuçlarının doğruluğunun karşılaştırılabilmesi amacıyla aynı uygulama için ayrıca manuel ölçüm de gerçekleştirilmiştir. Otomatik ölçülen ve manuel olarak hesaplanan COSMIC işlevsel büyüklüklerinin %96 oranında yakınsadığı görülmüştür. Ayrıca, otomatik olarak yapılan ölçüm süresi manuel olarak yapılan ölçüm süresinin 1/27 si olarak yaklaşık 10 dakika sürmüştür. Geliştirilen modelin, yazılımların işlevsel büyüklüklerinin otomatik olarak ölçülmesi konusunda izlediği yöntem bakımından literatürde ender bulunan çalışmalardan biri olması sebebiyle, bu alanda yapılacak diğer çalışmalar için örnek teşkil etmesi beklenmektedir. Gelecek çalışmalarda, önerilen model geliştirilerek daha geniş kapsamda farklı sistemler için de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of information technologies in world, measuring functional size of software is an important issue must be considered in management of software projects. Functional size measurement provides a solid ground throughout software projects to estimate planning parameters and track progress. But, when functional size measurement is made manually, it is time-consuming and costly. Moreover, providing measurement from early development to end and measuring accurately is become difficult for complicated projects and measurement results may differ from person to person. For these reasons, automating the process of measurement has gained importance. In this study, it is aimed that the measurement of COSMIC functional size of three-tier Java business applications automatically. In this purpose, measurement is done at run-time according to user scenarios with installing created Measurement Library methods to application source code automatically. Proposed procedure is tested for measuring functional size of system, which is used active by one of the government-based organization in our country. To compare automatic measurement result accuracy, manual measurement is also made for application. We report that functional sizes measured manually and automatically were %96 convergent and that automatic measurement took 10 minutes which was 1/27 of manual measurement effort. Because of the fact that the developed model is the rare study in its field in terms of the method used for the functional size measurement of software automatically, it is expected that it may provide a basis for further studies. In future studies, proposed model may be extended and can use for different type of system in more extensive scope.