Kuantum ayar alan teorilerinin kuantizasyonu ve standart model
Quantization of quantum gauge field theories and standard model
  1. Tez No: 392778
  2. Yazar: MEHMET KEMAL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE BOZ EVİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çağdaş fiziğin hemen her alanında temel omurga haline gelmiş olan ayar teorilerinin kuantizasyon probleminin incelenmesidir. Bu doğrultuda, bağlı sistemler olan ayar teorilerinin kuantizasyonu, Dirac kanonik kuantizasyon yöntemi ve Feynman yol integrali kuantization formalizmi üzerine inşa edilmiş olan Faddeev - Popov yöntemi kapsamında karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Ayar teorilerinin kuantizasyonunda en önemli ve incelikli konu olan ayar tespit süreçleri üzerine özel dikkat sarfedilmiştir. Bu süreçlerin kanonik formalizmde son derece karmaşık olmasına karşın, Faddeev - Popov yol integrali formülasyonunda çok daha kolay ve doğrudan halledilebilirler. Bu matematiksel ve estetik üstünlükler, fonksiyonel yol integrali formalizmini ve Faddeev - Popov metodunu, alan kuantizasyonu bağlamında, merkezi bir noktaya taşımıştır. Çalışmanın son evresinde ayar tespit sürecinin bir sonucu olarak ortaya çıkan, BRST simetrisi olarak adlandırılan, bir kalıt simetri üzerinde çalışılmış ve ayar teorilerinin renormalizasyonu bağlamındaki önemli rolüne işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to review the quantization problem of gauge theories which have become the fundamental backbone in the modern physics. The quantization of gauge theories, which are constrained systems, were considered in the frameworks of the canonical quantization method of Dirac, and the Feynman's path integral formalism, using Faddeev - Popov method, comparatively. The gauge fixing processes, which are the most important and subtle issues in the quantization of gauge theories, were paid particular attention to. Although, these processes are extremely complex in the canonical formalism, they can be handled easily and straightforwardly in the context of the Faddeev Popov method. These mathematical and aesthetical advantages have elevated the functional Path Integral Formalism and the Faddeev - Popov method to a central position in the area of field quantization. In the last stage of the study, a residual symmetry, known as BRST symmetry, which occures as a result of the gauge fixing processes, was reviewed, and its important role in the context of the renormalization of gauge theories was discussed.