Bir organize sanayi bölgesinde plastik mamül üretimi yapan işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği sorunları
Occupational health and safety problems in the plastic product manufacturers in an organized industrial site
  1. Tez No: 392791
  2. Yazar: ELÇİN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN PEKEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'de ve Dünyada teknolojinin gelişmesiyle plastik malzemelere olan talep artmaktadır. Kullanılabilirliği sebebiyle günlük hayatta en çok tercih edilen malzeme gruplarından biridir. Bu derece tüketimi olan bir malzeme grubunun üretiminde de artış olasıdır. Günümüzde iş sahası geniş olan bu sektörün çalışan sayısının fazla olmasından ve plastik sektöründeki arz/talep artışına bağlı olarak iş sağlığı ve güvenliği önem arz etmektedir. Bu nedenle sektördeki gereksinimleri göz önünde bulundurarak bir organize sanayi bölgesinde plastik mamül üretimi yapan işletmelerde çalışanlara yönelik anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında, işletmelerde karşılaşılan iş kazalarıyla çalışanların sosyo demografik özellikleri, kişisel koruyucu kullanımı ve tutumları, iş yeri düzeni ve memnuniyeti, işçilerin çalışma sürecinde karşılaştıkları olumsuz durumlar, çalışma şartlarına bağlı geçirdiği rahatsızlıklar, çalışma ortamında maruz kaldığı fiziksel etmenler, işletme içerisinde işveren tarafından verilen eğitimler, işletme içerisinde en çok kaza geçirilen yer ve iş kazası geçirme nedenlerine yönelik sayısal veriler istatistiki olarak irdelenmiştir. Anket çalışması sonuçlarına göre meslek/teknik lisesi mezunlarının iş kazası geçirme oranlarının yüksek olduğu ve 35-45 yaş grubu çalışanların çoğunluğunun iş kazası geçirdiği tespit edilmiştir. İşçilerin %18,8'inin 10 seneden fazla sektörde çalışan hizmet grubu olup en fazla iş kazası geçiren grup olduğu ve iş kazası geçirme nedenlerinin daha çok güvensiz davranışlar sonucu olduğunu belirtmiştir. Çalışmada iş kazası geçiren ve iş yeri denetiminin yeterli olduğunu söyleyen çalışanların sayısının oldukça yüksek olduğu, %25,4 yorgunluk, %19,8 sosyal yaşam yetersizliği ve sinirli olma durumunun iş yerlerinde çalışma süresince en fazla karşılaşılan durumlar olduğu belirlenmiştir. İş kazasında en çok karşılaşılan fiziksel etmenin %42,7 ile gürültü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is an increasing demand for plastic materials with the development of technology in Turkey/Worldwide. Because of its usefullness it is one of the most preferred material groups. With consumption of this degree, increasing production of this metarial groups is probable. Nowadays, bussiness area of this sector is quite extensive so number of employees is more in this sector. It is a sector that number of employees is more in this sector. In the plastics industry is important supply/demand increase due to occupational health and safety. So considering the requirements of this sector, an organized industrial area in the plastic product manufacturer, a survey working was conducted employees. In the survey working, socio-demographic characteristics of workers with occupational accidents encountered in work, personal protective use and attitudes at work place, workers face adverse conditions along work in the process, working conditions due to undergo illness, in the work environment exposure pysical factors, by the employer provide training in bussiness, İn bussiness the most accident is passed places and occupational accidents cause at work were statistically analyzed quantitative data olüen layout and satisfaction. According to the survey results of occupation/technical schools, the majority of employees in the 35-45 age group with a high transmission rate of work-related accidents has been identified as graduates of an occupational accident. 18,8% of workers are working in services sector in more than 10 years who had the most work-related accidents and have stated that the reason of occupational accidents was unsafe practices. The survey indicates to a fairly high rate of participants who state that workplace audit is satisfactory and the most common situations experienced during work are as follows: 25,4% exhaustion, 19,8% inability to socialize and nervous derangement. The most common physical cause appears to be excessive noise by a rate of 42,7%.