Changing trends of exhibition design in contemporary art museum
Çağdaş sanat müzelerinde değişen sergileme biçimleri
  1. Tez No: 392821
  2. Yazar: MOZHGAN BAGHER EBADIAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZEN EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Müzeler, daima değerli nesnelerin korunmasına ve halkın eğitimine adanmış kurumlar olarak kabul edilirler. Son yıllarda, müzecilik, tüm Dünya'da çeşitli değişimlerin gelişimine şahit oldu. Yeni milenium'a girerken, müzecilik de yepyeni boyutlar kazandı. 21. yüzyılda, müzecilik, sadece depolama ve sergileme amaçlı değil, yaratıcı, karmaşık, birbiri ile yarışan ve kesinlikle paylaşımcı bir anlayış ile ele alınmaktadır. İnsanlık için önemli bir kurum olan müze konusunda değişen paradigma, mimarların da yeni ve yaratıcı müze sergilemelerine ilgi duymalarına neden olur. Değişimin hızı düşünüldüğünde, kısa ve uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesi kritik bir önem kzandı. Teknolojideki yenilikler ve uluslarasılaşma eğilimleri müze sergileme tasarımlarını da etkileyerek, etkileşimli sergileme gibi yeni sergileme biçimlerinin gelişmesine neden oldu. Bu tez, etkileşimli sergileme tasarımının önemli ve anlamlı bir yaklaşım olduğu varsayarak, evrensel sanat camiasına açık kozmopoliten bir kültürel ortama sahip İstanbul'da, Müzelerin, bazı olanaksızlıklara rağmen, etkileşimli sergileme biçimlerini sağlamak üzere digital teknolojileri kullanma çabalarının varlığını ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu amaca ulaşmak için, tez, öncelikle, kalitatif ve interpretive-historical bir yaklaşımla, müze sergileme tasarımlarında Avrupa'dan seçilmiş çağdaş müzeleri analiz ederek, çağdaş yaklaşımları değerlendirir. Daha sonra, 21. Yüzyılda İstanbul'un çağdaş müzelerinde sergileme tasarımlarında değişen yaklaşımları tanımlamak üzere seçilmiş müzeleri değerlendirir. Aynı zamanda, Istanbul müzelerinde kısa vadede sergileme biçimlerindeki olası gelişmeleri ortaya koymaya çalışır.
Özet (Çeviri)
Museums are always viewed as institutions dedicated to the conservation of valued objects and education of the public. Museum making during the past few decades witnessed different kinds of changes in the whole world. As we proceed into the new millennium the museum making is facing some new challenges. In the 21st century museum making is creative, complex and ultimately collaborative. Museum matters to people as a changing paradigm, that is why architects are focusing on new and innovative museum exhibitions, considering the pace of change which is incredibly fast, so the need to strategize for short and long term future is a critical imperative. Innovations in technology and the tendencies of internationalization have impacts on designing the exhibitions of museums and new kinds of exhibition styles like the interactive style has emerged. This thesis by accepting that interactive exhibition style is a serious and meaningful approach, tries to prove that museums in Istanbul, a cosmopolitan cultural city in the global art community, are motivated to facilitate exhibitions with more digital technologies toward the interactive exhibition styles though they have some obstacles . In order to obtain the goal, this thesis with a qualitative and interpretive-historical outlook, first, makes an in-depth review of contemporary approaches for museum exhibition design with an analysis of selected contemporary museums from Europe. Then, a comparative analysis of selected museums from Istanbul in order to define the changing trends of exhibition design in contemporary art museums of 21st century's Istanbul. Also, it is trying to forecast a short term future for exhibiting styles of museums in Istanbul.