Energy and spectral efficient small cell deployment in heterogeneous cellular networks
Heterojen hücresel ağlarda enerji ve spektral verimli küçük hücre yerleşimi
- Tez No: 392822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Hücresel ağlarda giderek artan enerji tüketimi ve veri hızı ihtiyacı, yeni nesil ağların enerji ve spektral verimli stratejilerle tasarlanmasını zorunlu kılmıştır. Hücresel ağlarda spektral verimliliği ve enerji verimliliğini artırmanın muhtemel bir yolu heterojen ağlar (HetNets) kullanmaktır. Bu çalışmada, bir kapsama sınırlaması altında, geleneksel makro hücreli ağların spektal ve enerji verimliliğini artırmak için alçak güçlü küçük hücre yerleşim stratejileri incelenmiştir. İnceleme için öncelikle makro ve küçük hücrelerin güç tüketimi modellenmiş, daha sonra enerji verimliliği ve spektral verimlilik hücreler arası mesafe, küçük hücre sayısı ve boyutuna göre incelenmiştir. Son olarak, hücresel ağlarda toplam güç tüketimi bir optimizasyon problemi olarak ifade edilmiş ve optimum çözüm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to growing power consumption and data-rate demand in cellular networks, it is crucial to design the future networks with energy and spectral efficient strategies. Using heterogeneous networks (HetNets) is one possible way of improving spectral and energy efficiencies in cellular networks. In this thesis, under a coverage constraint, we consider deploying strategies with low power small cells in order to improve the area spectral and energy efficiencies of the conventional macrocell only cellular network. We start our analysis with accurate power consumption models for both macro and small base stations. Then, we analyze the area spectral and energy efficiencies with respect to inter-side- distance (ISD), the number and size of microcells. Finally, we formulate total power consumption of a cellular network as an optimization problem and find the optimum solution to this problem.