Performance evaluation of the LTE downlink scheduling algorithms
LTE kullanıcı yönlü zaman çizelgeleme algoritmalarının performans değerlendirmesi
- Tez No: 392824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ ÇAĞRI GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
LTE kullanıcılara yüksek veri hızları ve düşük gecikme sağlayan kablosuz geniş bant teknolojisidir. LTE hem frekans hem de zaman alanında kaynak sağlayan OFDM teknolojisini kullanır. Radyo kaynağı atama işlemi aşağı ve yukarı yön için zaman çizelgeleme algoritmaları kullanılarak baz istasyonu tarafından gerçekleştirilir. Hâlihazırda farklı amaçları olan pek çok zaman çizelgeleme algoritması bulunmaktadır. Bu tezde, yeni bir zaman çizelgeleme algoritması öneriyoruz ve önerdiğimiz algoritmayla beraber diğer zaman çizelgeleme algoritmalarının veri kapasitesi ve adillik ölçütlerine göre performans değerlendirmesini yapıyoruz. Farklı simülasyon ayarları kullanılarak farklı ağ senaryoları altındaki performans ölçütlerindeki değişimi gözlemliyoruz. Simülasyon sonuçları, önerilen zaman çizelgeleyicinin uç veri kapasitesini ve adilliği arttırdığını, bununla beraber sistem kapasitesindeki azalmanın diğer zaman çizelgeleyicilere göre yüzde 0 ve 2 arasında kalmasını sağladığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Long Term Evolution is the latest wireless broadband technology which enables the mobile users to achieve high throughputs with low latency. LTE employs OFDM technology which provides resources in both for frequency and time domain. The radio resource allocation is performed by using a scheduling algorithm for downlink and uplink by the base station. At the present, there are many scheduling algorithms with different objectives. In this thesis, we propose a LTE Downlink scheduling algorithm and investigate the performance of the new algorithm with other scheduling algorithms in terms of throughput and fairness metrics. We employ different simulation setups to observe the changes in the performance metrics under different network scenarios. The simulation results indicate that the proposed scheduler increases the edge throughput and fairness while limiting degradation in the system throughput between 0 to 2 percent with respect to the other schedulers.