Kentsel yaşam kalitesi bağlamında esenyurt kıraç yerleşmesi
  1. Tez No: 392847
  2. Yazar: MUSTAFA SAİT AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİME HÜLYA YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada; ''kentsel yaşam kalitesi'' kapsamında ''kentsel açık ve yeşil alanlar'' ele alınmış olup İstanbul Metropoliten Alan'nda Batı Yakası'nda yer alan Esenyurt-Kıraç Yerleşmesi bu bağlamda incelenmektedir. Esenyurt Kıraç Yerleşmesi'nde arazi kullanım dağılımı, bölgesel ve yerel plan kararları, demografik yapı gibi ölçütler incelenmekte ve kentsel açık ve yeşil alanlar ele alınmaktadır. Kentsel açık ve yeşil alanların mevcut durumları, planlardaki konumları, erişilebilirlik düzeyleri, kullanıcı ilişkileri ve yaşam kalitesi bağlamında tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with urban open and green spaces in the framework of urban life quality and Esenyurt Kıraç Settlement which is located in the west side of İstanbul Metropoliten Area is examined as a sample. Criterias such as land use distribution, regional and local planning decisions, population are examined in Esenyurt Kıraç Settlement and urban open and green spaces are contributed. Within the framework of urban life quality, present status, planning status, accessibility level, user relationships of urban open and green spaces are contributed.