Kentsel dönüşüm projelerinin yaşam kalitesi bağlamında değerlendirilmesi: Bursa Soğanlı projesi
Evaluation of urban transformation projects in the context of 'quality of life' Bursa – Soğanli case
  1. Tez No: 599486
  2. Yazar: FERDA GÜZELDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YERLİYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kentsel dönüşüm, farklı coğrafyalarda probleme, toplumsal ve çevresel özelliklere ve alanın ihtiyacına yönelik çeşitli müdahale yöntemleri ile ele alınmaktadır. Ülkemizde dönüşüm projeleri köhnemiş, afet ve deprem riskli olan alanlarda ve gecekondu bölgelerinde gerçekleştirilmektedir. Afet riski azaltmaya yönelik çöküntü alanlarındaki dönüşümün zemini olan 6306 sayılı“Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında”Kanun 2012 yılında yürürlüğe girerek dönüşüm projelerine hız kazanmıştır. Kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik politikalardan biri kentsel dönüşüm uygulamalarıdır. Yaşam kalitesinin kavramı, tüm bilimler açısından kabul gören evrensel standartlara ve göstergelere sahip olmaması farklı yaklaşımlarla ele alınmasına yönlendirmektedir. Çöküntü alanlarında afet riski azaltılarak, yaşam kalitesi ve refah düzeyini yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde sürdürülebilir bir kentsel gelişim sağlanabilmesi için bütüncül bir yaklaşım ile dönüşüm stratejileri geliştirilip uygulanması gerekmektedir. Bu tez çalışması, afet ve deprem riski taşıyan çöküntü alanlarında gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinin kentsel yaşam kalitesini ne şekilde etkilediği kullanıcı algısı üzerinden anlamaya yöneliktir. Bu doğrultuda Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi'nde, dönüşüm projelerinin kullanıcıların yaşam kalitesini ne yönde etkilediği kentsel yaşam kalitesi gösterge seti oluşturularak örnek bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak kentsel dönüşüm uygulamalarının; yere özgü problemlere çözüm üretmesi gerektiği, sürdürülebilir dönüşümün gerçekleşebilmesi için kullanıcıların sürece dahil edilmesi gerektiği, yaşam kalitesi ve refah düzeyinin yükseltilmesinin sadece fiziksel boyutta gerçekleşebildiği, sosyal bütünleşmenin ise tam olarak sağlanamadığı, parçacıl bir yaklaşımla ele alınan projenin artan nüfusa karşılık sosyal donatı alanlarında yetersiz kaldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is handled with problems in different geographies, social and property characteristics and connections in various systems for the needs of the area. In our country, the transformation projects are outdated and planning and slum areas have been carried out in those with disaster and earthquake risk. The Law on 6 The Situation of Disaster Risk Areas ile with 6306, which is the basis of the transformation in collapse areas aimed at reducing disaster risk, entered the places to be made in 2012 and accelerated the transformation projects. One of the policies focused on improving the quality of urban life. The development of quality of life can be handled with different approaches than those with universal standards and indicators accepted in all of our sciences. Depression treatment can be adjusted to increase the quality of life and welfare by reducing disaster risk. This thesis is aimed at understanding what kind of an impact user perception is in a center in a center which is at risk of disaster and earthquake. In this improvement, in the Bursa Soğanlı Urban Transformation Project, we aim to live a lifestyle and finally an impressive environment in the function of transformation projects. As a result of urban transformation applications; to produce solutions to the problems specific to the place, to be open in the open, closed environment, to be done in the open space, to increase the quality of life and welfare level, can only be physically dimensioned, the social integration is made fully, the first-class first-class first project has made a new and extended the project further has emerged.