Guinea piglerde topikal rifamisin uygulanımının olası ototoksik etkisinin elektrofiyolojik ve ultrastrüktürel olarak araştırılması
Electrophysiological and ultrastructural study for potential ototoxic effect of topical rifamycin application on Guinea pigs
  1. Tez No: 392897
  2. Yazar: CİHAN ABAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. MUHSİN KOTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Guinea piglerde topikal rifamisin uygulanımının olası ototoksik etkisinin elektrofizyolojik ve ultrastrüktürel olarak araştırılması amacıyla yapılan çalışmamızda; rifamisinin etkileri elektrofizyolojik testler ve ultrastrüktürel incelemeler ile değerlendirilmiştir. Normal işitme eşiği ve emisyon varlığı saptanan 20 adet erişkin guinea pigin 40 kulağı randomize olarak 3 grupta çalışılmıştır. Grup 1 rifamisin, grup 2 gentamisin ve grup 3 serum fizyolojik uygulanan gruplardır. Enjeksiyonlar intratimpanik olarak 1'er gün arayla 5 kez uygulanmıştır. Enjeksiyon öncesi ve sonrasında işitsel beyin sapı yanıtları ve ʽʽDistortion Product Otoacoustic Emissionʼʼ ölçümleri yapılmış, veriler in grup içi ve gruplar arası istatistiksel karşılaştırılmaları yapılmıştır. Ultrastrüktürel incelemeler için tüm guinea piglerin temporal kemikleri hazırlanmış, kokleadaki tüylü hücre hasarı ve koklea dejenerasyonu istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. T üm gruplar arası kıyaslamada ilaç uygulaması öncesi ve sonrası ʽʽDistortion Product Otoacoustic Emissionʼʼ da sinyal/gürültü oran farkları ve beyin sapı yanıtları eşik değer farkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out for the purpose of electrophysiolog ical and ultrastructural research of the ototoxic impact of topical rifamycin application on guinea pigs, the effects of rifamycin were evaluated through electrophysiological tests and ultrastructural examinations. A total of 40 ears from 20 adult guinea p igs, of which the normal hearing threshold sand emission presences were identified, were studied in 3 groups. Group 1 was subjected to rifamycin while group 2 was subjected to gentamicin and group 3 solely received normal saline. The injections were intrat ympanically applied 5 times with intervals of one day. Brain stem responses and Distortion Product Otoacoustic Emissions were measured both before and after the injections. This was followed by intragroup and intergroup statistical comparisons of the acqui red data. The temporal bones of all guinea pigs were prepared for ultrastructural examinations and the hairy cell damage and degeneration of the cochlea were statistically compared. All intergroup comparisons revealed a significant difference (p0.05).