Retinal ven tıkanıklığına bağlı maküla ödeminde deksametazon implant kullanımı
The use of dexamethasone implant in eyes with macular edema secondary to retinal vein occlusion
- Tez No: 406782
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAYNAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Retinal ven tıkanıklıklarına (RVT) ikincil maküla ödemi olan hastalarda intravitreal deksametazon implantın etkinliği ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi ile görsel prognoza etki edebilecek faktörlerin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İntravitreal deksametazon implant uygulanan ve takiplerine en az altı ay boyunca düzenli gelen 61 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Tüm olguların enjeksiyon öncesi ve sonrası düzeltilmiş en iyi görme keskinliği (DEİGK), optik koherens tomografi (OKT) ve floresein anjiyografi (FA) değerlendirilmelerini içeren detaylı oftalmolojik muayeneleri yapılmıştır. Başlangıç DEİGK, intraretinal kist çapı, seröz retina dekolmanı varlığı, fotoreseptör iç segment dış segment (ISOS) bandı bütünlüğü, retina pigment epiteli (RPE) atrofisi ve epiretinal membran (ERM) varlığının görsel prognoz üzerine etkileri değerlendirildi. Her bir göz için tedavi başarısı anatomik olarak SMK'nın ≤250 µm saptanması olarak tariflenirken, fonksiyonel olarak DEİGK'nın ≥3 sıra artması şeklinde tanımlandı. Bulgular: RVT tanılı 61 hastanın (34 kadın, 27 erkek) 63 gözüne toplam 92 doz intravitreal deksametazon implant yapılmıştır. Ortalama yaş 63.5±12.1 (38-91) idi. Etkilenen gözlerin 27'sinde santral retinal ven tıkanıklığı (SRVT), 36'sında retinal ven dal tıkanıklığı (RVDT) mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and safety of intravitreal dexamethasone implant (IDI) in patients with macular edema secondary to retinal vein occlusion (RVO) and to find out the factors that may effect the visual prognosis. Methods: The charts of 61 patients underwent IDI injection with at least a 6 months of follow up were reviewed retrospectively. Detailed ophthalmologic examination including best corrected visual acuity (BCVA), optical coherence tomography (OCT) and florescein angiography (FA) scans was performed preoperatively as well as at first, third and sixth months of postoperative follow-up. The effects of initial BCVA, intraretinal cyst diameter, presence of serous retinal detachment (SRD), photoreceptor inner segment outer segment (ISOS) layer integrity, retinal pigment epithelial (RPE) atrophy and the presence of epiretinal membrane (ERM) on visual prognosis were evaluated. Anatomic success was defined being ≤250 µm of central macular thickness (CMT) and functional success was defined as ≥3 lines of increase in BCVA for each eyes. Results: A total of 92 intravitreal dexamethasone implants were injected in 63 eyes of 61 patients (34 females, 27 males) with RVO. The mean age was 63.5±12.1 (38-91). Twenty-seven of eyes had central retinal vein occlusion (CRVO) and 36 had branch retinal vein occlusion (BRVO). Initial BCVA and CMT were 0.93±0.50 logMAR (0.30-2.00) and 628±26 µm (268-1726), whereas they were found as 0.65±0.44 logMAR (p600 µm was evident when compared to those with an intraretinal cyst of 600 µm in diameter, ISOS disintegrity, RPE atrophy and ERM.