M.Ö. II. bin yılda Boğazköy ve çevresinin jeopolitiği
Geopolitics of Boğazköy and its neighbourhood in 2nd Milennium
  1. Tez No: 393093
  2. Yazar: NERMİN ATİLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR, PROF. DR. AHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
M.Ö. II. bin yılda Anadolu'da, Boğazköy - Hattuša merkezli kurulan Hitit Devleti buradan Anadolu'ya yayılmıştır. Hititlerin hem dini hem de siyasi başkenti olan Boğazköy- Hattuša imparatorluğun sonuna kadar başkent olma özelliğini korumuştur. Hititler, Anadolu coğrafyası üzerinde siyasi birliğini sağlayarak uzun süre varlıklarını korumuştur.Boğazköy – Hattuša Tarih Öncesi Dönemlerden itibaren, Asur Ticaret Koloni Döneminde, Hitit, Frig, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden, günümüze kadar yerleşim yeri olarak seçilmiştir. Boğazköy'ün tarih boyunca yerleşim yeri olarak seçilmesinde jeopolitik konumunun etkili olduğu düşünülmektedir.100 yılı aşkın bir süredir kazılmakta ve daha uzun yıllar kazısının devam edeceği düşünülmektedir. Boğazköy'de yapılan çalışmalarda bulunan kalıntılar Hattuša' yı açık hava müzesi haline getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Having established in Hattuša - Boğazköy based in the 2nd milennium B.C, Hittites spread from there to Anatolia. Boğazköy - Hattuša which was both the religious and political capital of the Hittites its maintained its charasteristic of being a capital until the end of the empire. The Hittites establishing its political unity over the Anatolian geography preserved their existence for a long time.Boğazköy-Hattuša has been chosen as a settlement area from prehistoric to Karum age and from Hittite, Frig, Byzantine and Ottoman ages to present day. It is thought that Boğazköy has been a choicen of settelement thoughout history because of its effective geopolitical location. The excavations have been carried out for a hundred year and its anticipated that diggings will continue for many years. By means of archaelogical finds obtained in Boğazköy, Hattusa has turned out to be open air museum.