Ceza yargılamasında telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Control of communi̇cati̇on whi̇ch i̇s conducted vi̇a telecommuni̇cati̇on
- Tez No: 393094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Haberleşme hürriyeti ve özel hayatın gizliliği hakları 1982 Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. Ancak günümüzde organize suçla mücadelede yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, bu hakların devlet tarafından korunması yanında, iletişimin denetlenmesi kapsamında bu haklara yapılacak müdahaleler de büyük önem arz etmektedir. Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi kavramı mevzuatımızda ilk olarak 4422 Sayılı Kanunla yer almış, bu kavram 5271 Sayılı CMK ile geliştirilmiştir. Çalışmamızda temel olarak telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi kavramının ceza muhakemesi hukuku açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında kavramın tarihsel gelişimine yer verilerek temel hak ve özgürlüklerle olan ilişkisi anlatılmış, bu konuda yüksek mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından verilen önemli kararlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Freedom of communication and the right of privacy has been assured by 1982 Constitution and European Convention on Human Rights. However, today new method are needed for organized crime control. Therefore, interventions to these rights are crucial in addition to state protection within supoervision of the communucation.Consept of the control of cummunication which is conducted via telecommunication has took place in our legal legislations for the first time with 4422 numbered law and developed with 5271 numbered Law of Criminal Procedure (LCP). Primary objective of this study was to investigate control of the communication conducted via telecommunication in terms of the Penal Procedure Law. In addition, we included historical development of this concept, discussed its association with fundamental righst and freedoms and included some major decisions by supreme courts and European Convention on Human Rights.