Vali ve kaymakamların halkla ilişkiler uygulamaları; Kütahya örneği
Governors and district governors public relations practices; example of Kütahya
- Tez No: 393111
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İnsanların toplu yaşamaya başlamasıyla yönetime gereksinim duyulmuş; yönetimle birlikte Halkla İlişkilerin temeli atılmıştır. Halkla İlişkiler her geçen gün önemini artırmış, günümüzde ise kamunun ve özel sektörün en fazla önem verdiği konular arasında yerini almıştır. Ülkemiz yönetiminde iller yetki genişliği esasına göre yönetilmektedir. İl ve ilçe yöneticileri vali ve kaymakamların; halkla ilişkiler çerçevesinde yapmış oldukları uygulamalarının kamu üzerindeki pozitif veya negatif yansımaları merkezi hükümeti ve devlet anlayışını etkileyeceğinden bilimsel, etkin, içten ve sürekli olması gerekmektedir. Bu bağlamda tezin ilk bölümünde halkla ilişkilerin öneminden bahsedilmiş, halkla ilişkilerin kavramsal çerçevesi çizilmiş, dünyadaki ve ülkemizdeki tarihsel gelişimine değinilmiştir. Ayrıca kamu yönetiminde halkla ilişkilerin önemi, amacı ve halkla ilişkileri ortaya çıkaran nedenler tartışılmıştır. Ayrıca kamu yönetiminde halkla ilişkiler uygulamalarında ortaya çıkan sorunlar tartışılmıştır. Tezin ikinci bölümünde vali ve kaymakamların halkla ilişkiler çalışmalarını düzenleyen yasa ve yönetmeliklere değinilmiş, vali ve kaymakamlar açısından konunun önemi irdelenmiştir. Vali ve kaymakamların halkla ilişkiler uygulama aşamaları ile kullandıkları araç ve tekniklere değinilmiştir. 1.1.2011-1.6.2013 yılları arasında Kütahya ilinde görev yapan vali ve kaymakamların il ve ilçelerinde, içerisine halkla ilişkilerin enjekte edildiği projeler uygulamaya konulmuştur. Uygulamaya konulan projeler bu süre zarfında gözlemsel olarak takip edilmiştir. Bu projelerin uygulayıcılara, genel yönetime ve halka pozitif veya negatif yönleri tartışılmıştır. Mülki idareye halkla ilişkiler alanında sürekli uygulanabilir, etkili, şeffaf, katılımcı ve ufuk açıcı bir model ve öneriler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the start of communal life of human being has led the necessity of management and that has resulted in public relations. The concept of public relations which has gradually gained importance has been one of the things that has been of utmost importance for both public and private sector. Cities in our country has been governed under the principle of the power of authority. Practices of Province governors and district governers in terms of public relations will surely have eıther a positive or a negative impact on the central govenment and the concept of state; therefore, these practices are required to be scientific, efficient, sincere and continual. In this respect, the importance of public relations has been stated in the first chapter of the thesis, the conceptual framework of the public relations has been highlighted, and the historical process of it both in our country and in the world. Besides, the importance of public relations in the public management, its purpose and the reasons that lead to public relations have been argued. Moreover, the issues that arise in the practices of public relations in public management. In the second chapter of the thesis the lagislations and regulations that arrange the practices of public relations of province governors and district governors. Also, the importance of the matter in terms of province governors and district governors has been studied. In addition, the steps of practicing public relations and the tools that have been used by the province governors and district governors have been presented. The projects that concerned public relations in the province of Kutahya and its districts by the province governors and the district governors between the dates of 1.1.2011 and 1.6.2013 were put into practice. These projects were observed in that term. In this thesis, the positive and negative impacts of these projects on general management, on the practitioners and on public have been argued. Furthermore, Contınual, feasible, efficient, transparent, participatory and inspiring model and proposals have been stated for the civilian administration.