Türk ve Amerikan Hukukunda satılanın ayıplı olması nedeniyle tüketicinin sözleşmeden dönmesi
The consumer's rescission of the contract in the scope of defect liabilty in Turkish and United States Law
- Tez No: 393112
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Tezin başlığı Türk ve Amerikan Hukukunda Satılanın Ayıplı Olması Nedeniyle Tüketicinin Sözleşmeden Dönmesi'dir. Tezin amacı, konuyu Türk ve Amerikan Hukuku açısından inceleyerek bilimsel önerilerde bulunmaktır. Tez dört temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tüketicinin korunmasının tarihçesi hakkında genel bilgiler verildikten sonra, konuyla ilgili temel kavramlar Türk ve Amerikan Hukuku açısından incelenmiştir. Ayrıca tüketici hakları konusunda da genel olarak bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ayıplı ifa durumunda tüketicinin sözleşmeden dönmesinin şartları Türk ve Amerikan Hukuku açısından ayrı ayrı incelenmiştir. Sorumluluğun söz konusu olabilmesi için, satıcının ve tüketicinin borçları her iki hukuk sistemi açısından ayrı ayrı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ayıplı ifa durumunda tüketicinin sözleşmeden dönmesinin hü-küm ve sonuçları her iki hukuk sistemindeki düzenlemeler açısından incelenmiştir. Bu bölümde öncelikle ayıplı ifa durumunda tüketiciye karşı sorumluluğun kapsamı hakkında genel bilgi verildikten sonra, tüketicinin sözleşmeden dönmesi ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise sözleşmeden dönme durumunda yapılabilecek başvuru yolları ve zamanaşımı konusu ele alınmıştır. Türk Hukukunun aksine, Amerikan Huku-kunda tüketici mahkemeleri ile tüketici hakem heyeti bulunmamaktadır. Bunun yerine tüketicinin korunması hususunda düzenleme yapmak, gerekli idari tedbirleri almak ve gerektiği takdirde de tüketiciler lehine dava açmak hususunda yetkileri bulunan Federal Ticaret Komisyonu hakkında genel bilgiler verilmiştir. Öte yandan Amerikan Huku-kunda geniş bir yer tutan alternatif uyuşmazlık çözüm yolları, tüketici uyuşmazlıklarına da yansımış ve sözleşmelere konulan hükümler uyarınca fiilen zorunlu hâle gelen arabu-luculuk ve tahkim uygulamaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Zamanaşımı konusu da her iki hukuk sistemi açısından ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.Sonuç bölümünde ise konu, Türk ve Amerikan Hukukundaki düzenlemeler açı-sından özetlenmiş ve varılan sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of thesis is The Consumer's Rescission of the Contract in the scope of Defect Liability in Turkish and United States' Law. The purpose of thesis is to put forward scientific proposals by analysing the subject in terms of both Turkish and the United States' Law. The thesis has been consisted of four main sections. At the first section, general information has been given first about the history of consumer protection, and relevant fundemantal terms have been examined in terms of both Turkish and the United States' Law. In addition, general information has been given on consumer rights.At the second section, prerequisites of of the rescission of contract in scope of the defect liability have been examined as regard both legal systems under the title of the determition of the breach of contract. Besides, both buyer and seller's responsibilities have been discussed regarding preconditions of the liability. At the third section, the legal consequences of the rescission of contract in scope of the defect liabilty have been examined as regard regulations in both systems. In this section, general information has been given first about the scope of defetc liability against consumer, and the rescission of the consumer has been discussed in a very detailed way. At the fourth section, the remedies in consumer disputes which will be applied also for the rescission of contract and statute of limitation have been examined. Unlike Turkish Law, there is no consumer court and consumer arbitration committee in the United States' Law. In place of this, general information has been given about Federal Trade Commission which has mandate to make regulation on consumer protection, to take necessary administrative measures, and if necessary, to bring a lawsuit on behalf of consumers. On the other hand, alternative dispute resolution which has very large place in the United States' Law has been reflected to consumer disputes, and general information has been given about implementations of mediation and arbitration which have been become mandatory de facto thanks to provisions put into contracts. Likewise, the matter of statute of limitation has been disscussed in a very detailed way in terms of both legal systems. At the result section, the subject matter of the study has been summarised in terms of both Turkish and the United States'law, and consequences reached has been determined.